اکوفارس: رییس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه با هماهنگی وزارت کشور تمام شهرهای هسته ای را به تجهیزات رفع آلودگی مجهز کردیم، گفت: همچنین در ۵۱ شهر، آتش نشانی ها با کمک شهرداری ها به تجهیزات مقابله با جنگ نوین(CBRNE) تجهیز شده اند.

به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور شامگاه پنجشنبه، ۱۲ تیرماه در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اظهار کرد: فناوری، امروز در قالب زیرساخت های یک کشور به ارائه خدمت پرداخته و به جزء لاینفک زندگی مردم تبدیل شده است.
وی ادامه داد: فناوری های پیشرفته به دلیل ممزوج شدن با عناصر سایبری و هوشمند در ساختار خود، غیر از تمام منافعی که دارند تهدیداتی را نیز به همراه دارند. در واقع فناوری های نو، ترکیبی از تهدید و فرصت هستند. به طور مثال امروز شبکه های اجتماعی کارکردی ضروری در زندگی مردم دارد. ولی شبکه اجتماعی که در تسلط کشورهای خارجی باشد می تواند برای کنترل افکار عمومی و مردم کشورهای دیگر و ایجاد آشوب ها و برهم زدن نظم و امنیت هم مورد استفاده قرار گیرد.
جلالی با بیان اینکه، ضمن اینکه از فناوری استفاده می کنیم باید مراقب باشم تا درگیر آسیب ها و تهدیدات آنها نشویم، متذکر شد: برای مثال ما امروز از فناوری هسته ای برای تشخیص و درمان استفاده می کنیم اما به طور طبیعی همین فناوری اگر به ملاحظات ایمنی آن توجه نشود می تواند آسیب هایی به همراه داشته باشد.
وی با بیان اینکه ملاحظات پدافند غیرعامل در دنیا به سه لایه تقسیم می شود، تصریح کرد: یک لایه ایمنی است یعنی ملاحظاتی که هر فردی برای استفاده از هر تجهیزاتی باید به آن توجه کند. در ملاحظات امنیتی باید تهدید موثر بر آن حوزه را دنبال کنیم. یک لایه نیز لایه دفاعی است.
جلالی با اشاره به حادثه های آتش سوزی در صنایع پتروشیمی کشور در سالهای گذشته توضیح داد: فرض اولیه این بود که شاید منشاء این حوادث، حمله های سایبری و خرابکارانه باشد ولی با بررسی های ما مشخص شد ...

سرخط اخبار