شباهت اصلی بین پذیره نویسی با عرضه اولیه روش های ثبت سفارش یا به عبارتی همان بوک بیلدینگ (Book Building) است، اما سرمایه گذاران مبتدی بهتر است بدانند این دو با هم تفاوت های زیادی دارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل کد بورسی ، مفهوم پذیره نویسی اخیرا و به دلیل پذیره نویسی صندوق etf دولتی به موضوع داغی تبدیل شده است و بسیاری از افراد پذیره نویسی را با خرید عرضه اولیه سهام در بورس اشتباه می گیرند. به همین دلیل این مطلب آموزشی را تهیه کردیم تا متوجه شوید تفاوت عرضه اولیه و پذیره نویسی در بورس چیست . تفاوت عرضه اولیه و پذیره نویسی در چند رکن ساده است و به سادگی میتوان تفاوت عرضه اولیه و پذیره نویسی را در بورس متوجه شد. خرید عرضه اولیه و پذیره نویسی گذاری چند فرق ساده و بنیادی دارد که در زمان پذیره نویسی و ثبت سفارش و قیمت سهام و مواردی از این دست است که در ادامه کامل و به زبان ساده توضیح خواهیم داد.
تفاوت عرضه اولیه و پذیره نویسی در بورس
پذیره نویسی پیش از عرضه اولیه صورت می پذیرد و خریدارانی که در پذیره نویسی شرکت دارند، به نوعی سرمایه اولیه شرکت برای فعالیت های مختلف و سودآوری را تامین کرده و پس از تشکیل شرکت طبق ورقه تعهد، اشخاص شرکت کننده در پذیره نویسی حق دریافت سهام پیدا خواهند کرد. برای عرضه اولیه سهام یک بازه زمانی اغلب ۲ ساعته در یک روز در نظر گرفته خواهد شد و در ادامه طبق سفارش های ثبت شده در سیستم سهام به متقاضیان اختصاص می یابد. در پذیره نویسی، ولی مهلت زمانی حدکثر ۳۰ روزه مبنای اتمام پذیره نویسی است. پذیره نویسان با شروع زمان پذیره نویسی قادرند سفارش های خود را در سیستم معاملاتی ثبت نمایند و این فرآیند تا وقتی که تمام اوراق مورد نظر شرکت مورد عرضه قرار گیرد، ادامه می یابد. امکان دارد این فرآین در همان روز نخست پذیره نویسی تمام شود یا تا پایان ۳۰ روزه ادامه پیدا کند. زمان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار