فریدون الله یاری در گفت و گو با خبرنگار مهر ، با اشاره به ثبت مراسم نخل گردانی شهر مورچه خورت از شهرستان برخوار و میمه در فهرست آثار میراث ناملموس کشور اظهار داشت: نخل گردانی، حمل تابوت چوبی عظیمی است که نمادی از مراسم تشییع پیکر مطهر امام حسین (ع) و پیامبر گرامی اسلام (ص) است و این آیین در مراسم های عزاداری ماه محرم و صفر برگزار می شود.
وی با بیان اینکه مراسم نخل گردانی با قدمت قریب به ۳۰۰ سال در مورچه خورت برخوار برگزار می شود، افزود: در این مراسم نخلی که قطعات چوبی آن در داخل حسینیه بنی زهرا(س) مورچه خورت قرار دارد با مراسم خاصی به میدان یا خیابان اصلی آورده می شود و بر روی دوش سوگواران اهل بیت (ع) گردانده می شود.
ثبت ملی مراسم نخل گردانی مورچه خورت
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: امروز به مناسبت ۲۸ صفر، مراسم نخل گردانی در مورچه خورت برگزار می شود و از لوح ثبت ملی این میراث ناملموس مهم رونمایی خواهد شد.
حضور چشمگیر علاقه مندان به اهل بیت (ع) برای تماشای مراسم نخل گردانی در مورچه خورت
وی با اشاره به اینکه هر سال تعداد زیادی از علاقه مندان به اهل بیت (ع) و گردشگری مذهبی برای تماشای نخل گردانی روانه مورچه خورت می شوند، ادامه داد: یکی از اقدام های مهم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ثبت آیین ها و سنت هاست که بخش مهم آن آیین های عاشورایی است.
الله یاری گفت: نخل گردانی مورچه خورت به عنوان میراث معنوی در توسعه گردشگری مذهبی استان اصفهان نقش مهمی خواهد داشت.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار