اکوفارس: معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان سمیرم گفت: مشاهده مواردی از شیوع بیماری هاری مشترک بین دام و انسان در جنوب این شهرستان نگران کننده است.

به گزارش ایرنا؛ سید حجت الله موسوی روز سه شنبه در جلسه کارگروه بهداشت و امنیت غذایی در فرمانداری این شهرستان اظهارداشت: هاری بیماری ویروسی مرتبط با دستگاه عصبی است که در گوشت خواران اهلی و وحشی مانند کفتار، سگ، گربه، گرگ، روباه، شغال و علفخوارانی مانند گاو، گوسفند، بز و اسب ایجاد بیماری می کند و انسان در اثر گزیده شدن به وسیله این حیوانات آلوده می شود.
وی تصریح کرد: در یک ماه اخیر حیواناتی مانند گاو، خرس، گرگ و کفتار در بخش هایی از جنوب سمیرم با آسیب زدن به افرادی باعث شیوع این بیماری خطرناک و کشنده شدند.
معاون شبکه بهداشت سمیرم از عشایر، روستاییان و شهروندان خواست در صورت گازگرفتگی با حیوانات و با هدف جلوگیری از ابتلا به هاری و مرگ حتمی، دوره واکسیناسیون هاری را در مرکز درمان پیشگیری هاری به طور کامل انجام دهند.
موسوی خاطرنشان کرد: شست و شوی فوری و کامل زخم با آب و صابون، تزریق واکسن و سرم ضدهاری پس از تماس با یک حیوان مظنون به هاری بسیار مهم، حیاتی و نجات بخش است.
رییس شبکه دامپزشکی سمیرم اظهارداشت: مشاهده موارد مثبت هاری در بخش پادنای بزرگ این شهرستان زنگ خطر جدی است و باید برای رفع آن چاره جویی شود.
اردشیر ترزبان تاکید کرد: حیوانات بدون صاحب اهلی و وحشی رها در طبیعت، بیابان و دشت ها بویژه سگ های ولگرد بیشترین مشکل را در این مورد ایجاد می کنند و باید برای جمع آوری آنها اقدام کرد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان سمیرم خاطرنشان کرد: باید اقدام جدی و همگانی در این رابطه انجام شود چرا که هر روز پیشگیری و مقابله با حیوان گزیدگی مشکل تر و کنترل بیماری هاری و تحقق هدف جهانی که همانا حذف بیماری هاری انسانی ناشی از گزش سگ تا سال ۲۰۳۰ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار