کاربامازپین داروی پرمصرف ضدتشنج است که به کاهش تکانه ها و دردهای عصبی منجر می شود البته عدم توجه به دستور پزشک و استفاده همزمان با سایر داروها می تواند به مرگ بیمار نیز منجر شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از drugs.com، کاربامازپین یکی از داروهای پرمصرف ضدتشنج است که منجر به کاهش تکانه ها و دردهای عصبی همچون نوروپاتی دیابتی می شود.
این دارو همچنین برای درمان اختلال دوقطبی نیز تجویز می شود.
نکات مهم در مصرف کاربامازپین
افرادی که دارای نارسایی مغز استخوان هستند نباید از کاربامازپین استفاده کنند. در صورت حساسیت و یا مصرف داروهای ضدافسردگی همچون آمی تری پتیلین، دزیپرامین، دوکسپین، ایمی پرامین یا نورترپیپتین باید از تجویز کاربامازپین پرهیز شود. با توجه به این که مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر می تواند بر عوارض جانبی یا اثرگذاری آن مؤثر باشد باید پیش از استفاده از کاربامازپین پزشک معالج در جریان استفاده بیمار از سایر داروها هم قرار بگیرد. در زنان باردار قطع و یا شروع مصرف کاربامازپین باید با تجویز پزشک انجام شود. در صورت ابتلا به بیماری و یا مشکلاتی همچون ناراحتی قلبی، بیماری کبدی یا کلیوی، افسردگی و ... باید پزشک معالج قبل از مصرف نسبت به آن اطلاع پیدا کند. قطع ناگهانی مصرف دارو در بیمارانی که به این دارو پاسخ می دهند ممکن است منجر به بروز تشنج و صرع شود بنابراین توصیه می شود دارو به تدریج قطع شود.
نحوه مصرف کاربامازپین چگونه است؟
ممکن است بهبود علائم تا 4 هفته به طول بیانجامد. در صورتی که شواهد حاکی از آن باشد که مصرف کامل دارو به جلوگیری از تشنج منجر نشده حتماً پزشک معالج باید نسبت به این موضوع مطلع شود. در زمان مصرف دارو بیمار باید در فضایی به دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.
عوارض جانبی کاربامازپین چیست؟ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار