آمریکای قدرتمند، مرده است

واحد مرکزی خبر چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۹
مقاله نویس روزنامه رای الیوم: این کشور بر خلاف پیش بینی ها دچار مرگ اخلاقی, انسانی و فرهنگی شده است و دیگر جایگاه سابق خود را ندارد

به گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صدا و سیما ؛ پایگاه اینترنتی روزنامه رای الیوم در مقاله ای به قلم کمال الهلباوی، با اشاره به عملکرد آمریکا نوشت: آمریکا کشوری ابرقدرت، باثبات و دموکراتیک و دارای نهاد هایی بزرگ، مهم و پیشرفته است که در یک قرن اخیر سعی کرده است به هر روش ممکن جایگاهش را برای رهبری جهان حفظ کند.
این کشور در نظام آموزشی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی، در مقایسه با دیگر کشور ها جایگاه برتری دارد و همین برتری موجب می شود تا کشور های مختلف سعی کنند در محور آمریکا جای بگیرند، این کشور ها حتی گاه تن به دنباله روی از آمریکا می دهند یا در حداقل شرایط، از مقابله با چنین کشوری پرهیز می کنند، اما در این میان، اندک کشور هایی هم هستند که به مقابله با سلطه جویی آمریکا برخاسته و در این مسیر بهای سنگینی هم پرداخت کرده اند. البته بعضی نیز برای به دست آوردن دل آمریکا، بهای سنگینی پرداخت می کنند تا بتوانند در محور این کشور جای بگیرند.
شورای امنیت ملی آمریکا از نهاد های پیشرو در این کشور است که در دوران ریاست دونالد ترامپ بر کشور چهار بار رئیسش را عوض کرده است، این شورا سیاست های خارجی، امنیتی و دفاعی کشور را تعیین می کند، یعنی در اموری تصمیم گیری می کند که پیش از این چهره های شاخصی، چون هنری کسینجر و برژینسکی در مدیریت آن نقش داشته اند. نقش این کشور و موشک های استینگرش در افغانستان که عاملی برای شکست شوروی سابق بود بر کسی پوشیده نیست,، اما یک واقعیت را نباید فراموش کرد و آن اینکه آن آمریکایی که می شناختیم دیگر مرده است یا دست کم حال و روزش برای رهبری جهان بسیار ناخوش شده است.
امروز دیگر اینگونه نیست که در تقابل موانع و قدرت ها، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار