خالق تلسکوپ را پیدا کنید!/ تلسکوپ چطور آسمان ها را شکافت؟

باشگاه خبرنگاران چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۴:۱
نخستین مدارک استفاده از تلسکوپ مربوط به تلسکوپ شکستی (Refracting Telescope) است که در سال ۱۶۰۸ در هلند پدیدار شد.

به گزارش خبرنگار  حوزه فن آوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ،  تلسکوپ ؛ وسیله ای هیجان انگیز محسوب می شود که توانست نیمی از آرزوی بشر را برای فتح ستارگان محقق کند و برای رسیدن به چنین جایگاهی روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سرگذاشته است که امروز قصد داریم آن روزها را برای شما بشکافیم!
بشر هزاران سال نهایت تلاش خود را کرد تا سر آسمان شب را بشگافت و به همین دلیل همیشه چشم به آسمان می دوخت تا وسیله ای به نام تلسکوپ خلق شد! یک پرش ناگهانی از نظارت با چشم عریان تا ابزار کمکی برای رصد گری که یکی از دستاورد های مهم بشری به شمار می رود. این اختراع با لنز ها آغاز شد.
ببینید: ساخت تلسکوپ با وسایل ساده
هر چند مبداء و اساس آن معلوم نیست، اما گمانه زنی ها ما را به سده سیزدهم در ایتالیا باز می گرداند. کاشف و سازنده آن احتمالأ کسی بود که برای پنجره ها شیشه می ساخت و با نگریستن از طریق شیشه متوجه شد که تصویر بسیار شفاف و پاک معلوم می شود.
تلسکوپ نخستین وسیله چشمی است که در مورد پیدایش آن اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد. یکی از حکایات بسیار قرین به حقیقت، ما را به مغازه یک عینک فروش هالندی بنام هانس لیپرشی در قرن شانزدهم می برد. دو کودک در داخل مغازه او با لنز بازی می کردند و با روی هم گذاشتن لنز ها به برج یک کلیسای دور دست نگاه کردند و از دیدن آن شگفت زده شدند.
این مطلب را از دست ندهید: اگر با تلسکوپ بدون فیلتر به خورشید نگاه کنید، چه اتفاقی برای چشمانتان خواهد افتاد؟
زمانی که لیپرشی متوجه این کار شد، لنز ها را روی هم نصب کرده و اولین وسیله نگاه کننده اش را ساخت. در سال ۱۶۰۸ لیپرشی سعی کرد ...