درآمد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر است؟

دریافت خبر : شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۷
در صورتی که دولت برنامه خود را برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و محاسبه آن با نرخ نیمایی عملیاتی کند، حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان از این محل کسب درآمد خواهد کرد.

آفتاب نیوز :
شواهد و اظهارات اخیر نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - از این حکایت دارد که ممکن است به زودی دولت برنامه خود برای حذف ارز ترجیحی که از سال گذشته با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در اختیار واردکنندگان و به طور خاص کالاهای اساسی قرار می گرفت را نهایی کند.
با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی و به عبارتی یارانه ای که تاکنون در این زمینه به واردات ۲۵ قلم کالای اساسی اختصاص پیدا می کرد، مابه التفاوت با منابع قابل توجهی در اختیار دولت قرار می گیرد، چراکه دیگر لازم نیست یارانه ای در این رابطه پرداخت کند.
با توجه به این که در قانون بودجه ۱۳۹۸ دولت مکلف است ۱۴ میلیارد دلار از منابع حاصل از صدور نفت را صرف حمایت از معیشت مردم کند. این ارز که تاکنون با نرخ ۴,۲۰۰ تومان پرداخت شده است اگر حد فاصل آن با قیمت نرخ نیما که در حال حاضر تا ۸,۵۰۰ تومان است و بیشتر هم می شود، مورد محاسبه قرار بگیرد اختلاف ۴۳۰۰ تومانی ایجاد می کند که به دولت برخواهد گشت.
بر این اساس با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از ۱۴ میلیارد دلار پیش بینی شده در بودجه، درآمدی حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان از این اختلاف به منابع دولت اضافه می شود.
در این شرایط مجموع تأمین کالای اساسی کالاها با نرخ سامانه نیما محاسبه می شود که می تواند به مرور تغییراتی را به همراه داشته باشد. همان طور که از سال گذشته از حدود قیمتی ۷۳۰۰ تا بیش از ۸۵۰۰ در سال جدید افزایش داشته است.
البته وعده این است که در صورت حذف ارز ترجیحی برای کالای اساسی و یارانه ای که به نوعی به واردکنندگان پرداخت می شد، منابع بار دیگر و به طرق متفاوتی به مردم بازخواهد گشت، اما هنوز تصمیمی نهایی نشده است.
به گزارش ایسنا، پای ارز ۴۲۰۰ تومانی ...

[ مشاهده متن کامل درآمد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چقدر است؟ آفتاب نیوز ]