جریان انحرافی وارد بازار مسکن شد

پارسینه پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۸:۳۲
تازه ترین گزارش رسمی از وضعیت بازار مسکن که در هفته اول شهریور ماه منتشر شد، نشان داد حجم معاملات مسکن در پایتخت طی مردادماه با وجود اینکه طبق یک سنت هر ساله انتظار افزایش نسبی خرید و فروش آپارتمان در این ماه می رود، با ریزش قابل توجه ۳۲ درصدی نسبت به ماه قبل از آن روبه رو شد.

ماه گذشته تعداد واحد های مسکونی فروخته شده در تهران به سطح بی سابقه ۲۹۰۰ واحد مسکونی رسید و این درحالی است که در طول سال های اخیر حتی در شرایط رکود بازار، فروش ماهانه کمتر از ۴ هزار واحد مسکونی سابقه نداشته است. نزولی ترین ایستگاه روند حجم معاملات وقتی که بدانیم حتی در ماه های نیمه تعطیل فروردین هر سال نیز حداقل معاملات انجام و ثبت شده بیش از چهار هزار فقره بوده است، بیشتر قابل درک خواهد شد؛ ضمن اینکه حتی در سال هایی که بازار مسکن دوره رکود سیکل متعارف معاملات را سپری می کند، در سه ماه تیر تا شهریور که به دلیل تعطیلی مدارس، فصل طلایی نقل وانتقالات ملکی به شمار می آید، با افزایش نسبی معاملات روبه رو می شود.
از سوی دیگر همزمان با این تغییرات که نشات گرفته از کاهش محسوس تقاضای خرید در بازار مسکن است، میانگین قیمت مسکن در پایتخت نیز با ۳ درصد افت نسبت به تیرماه به ۱۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع رسید. اما به دنبال کاهش قیمت اسمی مسکن، یک گروه از ذی نفعان استمرار افزایش قیمت مسکن دست به کار شده و تلاش برای انحراف افکار عمومی از روندی که در بازار مسکن درحال شکل گیری است را آغاز کرده اند. در هفته های اخیر و پس از انتشار عمومی گزارش وضعیت بازار مسکن در مردادماه، این جریان منفعت طلب تلاش می کند توجهات را از آمار معاملات مردادماه منحرف کند و اجازه ندهد انتظار کاهش قیمت مسکن تقویت شود.
مخالفان وضع موجود بازار مسکن که عمدتا سفته بازان و سوداگران بازار ملک هستند، در یکی دو هفته اخیر از دو تاکتیک و روش برای انحراف افکار عمومی از کاهشی شدن میانگین قیمت مسکن استفاده می کنند. تاکتیک نخست آن ها زیر سوال بردن آمار و اطلاعات ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار