اکوفارس: مطالعات توسط اقتصاددانان نشان می دهد که چگونه پول موازی طلا در مواقع بحران رکودی به ثبات اقتصادی کمک می کند و می تواند اثر "ضد چرخه ای" ایجاد کند و به همین ترتیب٬ پتانسیل استفاه از این واحد مکمل پولی در شرایط قفل شدگی فعلی حاکم بر اقتصاد ریالی٬ اثر ضد رکودی و ضدتورمی خواهد داشت.

به گزارش اکوفارس، طرح ارز موازی در تاریخ اقتصاد بشر ایده جدیدی نیست و کشور آلمان در سال 1923 با معرفی ارز موازی Rentenmark که تا سال 1948 در کنار پول ملی آلمان اعتبار داشت، در مقابله با تورم فزاینده خود موفقیت های بسیاری کسب کرد.
بین سال های 1914 تا 1923 پس اندازهای مردم که مبتنی بر پول بی پشتوانه "مارک" بود٬ به طور فزاینده ای در حال بی ارزش شدن بود. اگرچه این مارک در سال 1871 به عنوان یک واحد پولی با پشتوانه طلا با نام Goldmark معرفی شد، اما پشتوانه طلا در سال 1914 برداشته شد تا علامت طلا در این واحد پولی به علامت کاغذ Papiermark تبدیل شود. کاهش ارزش مارک تا سال ۱۹۲۳به تورم فوق العاده ای تبدیل شد که زندگی اقتصادی مردم را به طور فزاینده ای فلج کرده بود.
Renten bank در 1923 تاسیس شد. هر چند پشتوانه به جای طلا، املاک و مستغلات بود و به طور موازی با اسکناس های مارک کاغذی به جریان افتاد و به خوبی توسط مردم پذیرفته شد. اثر سازماندهی اینگونه مکمل پول با پشتوانه قابل اعتبار به عنوان سندی در مهار تاریخی تورم فزاینده سال های ۱۹۲۰در آلمان ثبت شد.
سیری در تاریخ اقتصاد کلاسیک و مدرن _ حتی امروز _ حاوی مثال های فراوان از چاره اندیشی هایی است که همگی نشان می دهند چگونه در مواقع بحران رکود تورمی حاصل از پول بدون پشتوانه (fiat money)٬ -همانند آنچه در شرایط کنونی اقتصاد ایران شاهد آن هستیم- راهکار بازگشت به پول مبتنی بر پشتوانه های واقعی می تواند اثرات ضد رکودی ایجاد کند.
جالب اینجاست که ایده بازگشت به ایده پول مکمل با پشتوانه طلا از سال ۲۰۱۵ از درون ایالات متحده آمریکا به بیرون آن آغاز شد. تگزاس بزرگترین ایالت ایالات ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار