زنگ خطر پیری جمعیت درگفت و گو با دو تن از نمایندگان مجلس: ۴ میلیون زوج ایرانی نابارور هستند/ نگرانی های نسل امروز برای فرزندآوری باید حل شود

آفتاب نیوز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۷
به دنبال اتخاذ سیاست های کنترل جمعیت که از دهه ۶۰ در دستور کار دولت قرار گرفت نرخ رشد جمعیت به شدت کاهش یافت اما در حال حاضر روند کاهش و پیری جمعیت به یکی از مسایل مهم کشور تبدیل شده و مسوولین را وادار کرده که با اتخاذ سیاست های تشویقی برای فرزندآوری به سمت اجرای سیاست های جمعیتی حرکت کنند اما این تغییر سیاست های جمعیتی هم در پیچ مشکلات اقتصادی کشور گیر کرده است.

آفتاب نیوز :
بهروز بنیادی در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در خصوص لزوم اجرای سیاست های جمعیتی کشور اظهار کرد: نرخ رشد جایگزینی جمعیتی در کشور بایستی حداقل ۱/۲ درصد در سال باشد اما امروز این عدد کاهش داشته و در نتیجه جمعیت کشور رو به سمت سالمندی می رود و تا ۱۵ سال آینده حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهد شد.
تا ۱۵ سال آینده ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهد شد
عضو کمیسیون بهداشت مجلس تصریح کرد: فقدان نیروهای جایگزین سبب مشکلات عدیده ای برای کشور می شود همانطور که تجربه کشورهای غربی هم نشان داد که کمبود نیروهای جوان و تازه نفس سبب شد که به دنبال جذب نیرو از سایر کشورها باشند.
نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی اشتغال را از مهمترین موانع بر سر راه ازدواج و فرزندآوری دانست و گفت: سیاست های جمعیتی که در گذشته تنظیم شده است برای آن برهه از زمان مناسب بوده و در حال حاضر نتیجه ای که در بررسی ها به آن رسیدیم عدم اطمینان به آینده و فقدان اشتغال است که به مانعی برای امر ازدواج و فرزند آوری تبدیل شده است.
اشتغال مهمترین مانع بر سر راه فرزندآوری است
بنیادی در ادامه با تاکید بر حمایت از زوج های نابارور گفت: برنامه ای که به نظر می رسد می تواند کمک کننده باشد حمایت از زوج های نابارور است. حدود ۴ میلیون زوج نابارور در کشور داریم که اگر بتوانیم حمایت های خوب و مناسبی از آنها داشته باشیم کمک خوبی برای افزایش رشد جمعیت خواهد بود.
۴ میلیون زوج نابارور در کشور داریم
عضو کمیسیون بهداشت مجلس بیان کرد: برای فراهم کردن زمینه اشتغال به سرمایه گذاری داخلی و خارجی نیاز داریم که در شرایط حال حاضر سیاسی کشور، سرمایه گذاری داخلی ...

سرخط اخبار