کمالوندی: کاهش تعهدات هسته ای ایران، برنامه ریزی غربی ها برای توقف کشورمان را بر هم زده است

طلا پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۶
بهروز کمالوندی با اشاره به نگرانی اروپایی ها و آمریکا درباره کاهش تعهدات ایران گفت: غربی ها به خوبی می دانند ذخایر غنی سازی ایران و تعداد ماشین ها در حال افزایش است و این مسائل سبب بر هم خوردن برنامه ریزی های غربی ها برای توقف ایران شده است.

به گزارش سایت طلا ، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگو با برنامه «رو در رو»، درباره وضعیت مناسب حال حاضر صنعت هسته ای گفت: این صنعت همیشه برای ایران و همه کشورهایی که از آن استفاده می کنند، اقتدارزا بوده و به همین دلیل نیز مایه نگرانی غربی ها بوده است و تلاش کرده اند ایران را در این عرصه متوقف کنند.
وی ضمن برشمردن مزیت های فناوری هسته ای، فشارهای ابرقدرت ها را سبب ایجاد فرصت برای ایران در حوزه هسته ای دانست و عنوان کرد: در حال حاضر می توانیم بهترین سانتریفیوژها را به راحتی تولید کنیم و اگر پیشرفت های هسته ای در دهه های گذشته نبود، در حوزه های مخلتفی مانند دارو با مشکلات زیادی مواجه می شدیم.
معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی کشور در پاسخ به این سوال که آیا برجام مانع رشد موفقیت های هسته ای شد یا خیر، تصریح کرد: برجام قطعا خللی به برنامه هسته ای ایران وارد نکرده است. ایران یک برنامه بلند مدت برای غنی سازی داشته است و تنها محدودیتی که ایجاد شد مربوط به راکتور آب سنگین است که البته این محدودیت، فقط برای برهه ای کوتاه است و دائمی نیست. در میان مذاکرات هسته ای نیز تلاش زیادی صورت گرفت که این محدودیت ها خللی در برنامه هسته ای ایجاد نکند.
وی افزود: مقام معظم رهبری قبل از امضای برجام شروطی گذاشتند، از جمله اینکه در برنامه بلند مدت هسته ای، به کف 190 هزار سو برسیم و برنامه ریزی ها نیز بر همین اساس صورت گرفت. در حال حاضر نیز با برنامه ای که بر اساس برجام پیش می رود، می توانیم در بلند مدت و در انتهای برنامه 15 ساله به 172 هزار سو برسیم و حتی بر اساس اینکه ماشین ها و دستگاه ها به چه نحو تکامل پیدا ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار