طبق نظر کارشناسان، بازه رکودی بازار مسکن که معمولا ۱۰ تا ۱۵ فصل طول می کشد مناسب ترین زمان برای خرید خانه است و هم اکنون در این دوره قرار داریم.

به گزارش ایسنا، شواهد نشان می دهد بازار مسکن وارد دوره پسارکود شده است؛ بدین مفهوم که خرید و فروش نسبت به نقطه ی عمق رکود ۴۶ درصد افزایش یافته اما آن قدر بالا نیست که بتوان از آن به عنوان رونق یاد کرد. آبان ماه امسال ۴۱۰۰ مورد معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به ماه پایانی تابستان که خرید و فروش به پایین ترین سطح خود رسیده بود ۴۶ درصد و نسبت به فروردین ماه نیمه تعطیل ۲۰ درصد افزایش نشان می دهد. به نظر می رسد متقاضیانی که سطح فعلی قیمت ها را پذیرفته اند به تدریج وارد بازار شده اند.
مسکن به عنوان یک دارایی ثابت همواره خود را به انتظارات تورمی تطبیق می دهد. بر این اساس، نوسانات ماهیانه برای متقاضیان واقعی اهمیت چندانی ندارد. البته پس از تیرماه امسال با بروز نشانه های رکود، نوسان گیران بازار مسکن را ترک کردند و احتمالا برای ۱۰ تا ۱۲ فصل آینده اقدام به خرید نمی کنند.
تجربه سیکل های رونق و رکود مسکن در سال های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۷ نشان داده بازار مسکن بعد از دوره کوتاه مدت رونق، وارد رکود ۱۰ تا ۱۵ فصل خواهد شد. رکود اوایل سال ۱۳۹۲ تا پایان ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۵ فصل به طول انجامید که طولانی ترین دوره در چهار بازه زمانی مذکور بوده است.
بروز دو عامل محرک در بازار مسکن
دو عامل رونق بخش، تقاضای واقعی را به سمت بازار مسکن سوق داد؛ به دنبال کاهش هفت درصدی قیمت نسبت به نقطه ی اوج و نزدیک شدن به ماه های پایانی سال، طرف تقاضا به تدریج با اقتباس از ادوار گذشته خود را برای خرید آماده می کند.
قیمت ماهیانه مسکن شهر تهران در وضعیت کلی دو درصد کاهش داشته است. رقم افت قیمت نسبت به نقطه ی اوج بازار در تیرماه به هفت درصد می رسد. ...

سرخط اخبار