دانشجوی اوگور شاهین، برگزیده جایزه مصطفی(ص) گفت: جهش های ویروس کرونا مانع از کارآمدی واکسن نمی شود.

به گزارش برنا و به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی(ص)، پروفسور اوگور شاهین که سال گذشته از برگزیدگان سومین دوره جایزه مصطفی(ص) بود، با کمک جدیدترین و پیچیده ترین فناوری ساخت واکسن توانسته واکسنی را توسعه دهد که ۹۵ درصد کارآمدی داشته است.
خدیجه عالیشاه، دانشجوی دکتری پیوسته رشته بیوتکنولوژی (زیست فناوری) پردیس علوم دانشگاه تهران که فرصت مطالعاتی خود را در شرکتی وابسته به بیوان تک گذارنده گفت: همه موجودات زنده از باکتری ها تا تکامل یافته ترین موجودات، ماده ژنتیکی به نام دی ان ای در بدن خود دارند که از اجدادشان به ارث برده اند و کُدکننده خصوصیات ژنتیکی آنها است. بخش های مختلف از این کد ژنتیکی به پروتئین های متفاوتی ترجمه می شوند که در نهایت کلیه خصوصیات ما از رنگ مو و چشم، تا نحوه عملکرد و شکل اندام ها را شکل می دهند. ام آر ان ای در واقع مرتبط کننده و حد واسط این دی ان ای و پروتئین است.
وی افزود: تولید، تخلیص و تایید دارو یا واکسن بر پایه پروتئین بسیار دشوار، زمان بر و هزینه بر است؛ همچنین در شرایط نگهداری متفاوت ممکن است ساختار پروتئین تغییر کند و عملکرد خود را از دست بدهد. استفاده از دی ان ای به عنوان واکسن نیز با مشکلاتی همراه است؛ ولی ام. آر. ان. ای هم از جهت تولید آسان تر است و هم منجر به تغییر پایدار در سلول های بدن نمی شود؛ به این دلیل به عنوان جدیدترین فناوری برای تولید واکسن به آن توجه شده است.
عالیشاه گفت: واکسن کرونای شرکت بایوان تک و تیم پروفسور شاهین مبتنی بر ام.ار.ان. ای و شبیه ساز ام. ار. ان. ای خود ویروس است. این ام.ار.ان. ای پس از ورود به سلول های بدن؛ پروتئین شاخی شکل ویروس کرونا ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار