تولید در کشور با نرخ ثابت ارز و تورم بالا نمی صرفد

بانکی سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۵

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از خبرگزاری تسنیم، علیرضا مهاجر مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی امروز در مراسم رزمایش ملی بسیج کشاورزی، جهاد و خدمت اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری جنگ امروز را جنگ اقتصادی می دانند؛ در شرایط فعلی که ما در تحریم هستیم، در جنگ اقتصادی به سر می بریم و جنگ نظامی را یمنی ها در مقابل عربستان و وابستگان آنها انجام می دهند.
وی افزود: قیمت ارز، تورم و تعرفه ها 3 عاملی هستند که در بخش تولید اثرگذارند، اما در کشور ما همه موارد به نفع بازرگانان مصادره شده است.
مهاجر ادامه داد: وقتی نرخ ارز ثابت نگه داشته می شود و در مقابل آن تورم افزایش دارد، در واقع به واردکننده، یارانه داده می شود.
تصمیم گیرندگان دولتی متاثر از واردکنندگان هستند
مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در دنیا نرخ ارز و تورم تقریباً ثابت هستند و در کنار آنها برای دفاع از تولید برای واردات تعرفه گذاشته می شود، اما در کشور ما تصمیم گیرندگان در دولت متأثر از واردکنندگان هستند.
وی تصریح کرد: در چنین شرایطی می گوییم که تولیدکنندگان داخلی ما توان رقابت با تولیدکنندگان خارجی را ندارند که این امر دروغی بزرگ است که به جامعه تحویل داده می شود.
مهاجر اظهار داشت: در شرایط فعلی کلزای تولیدشده کشاورزان را بر مبنای ارز 4200 تومانی خرید می کنیم، این در حالیست که هزینه های تولید آنها بر مبنای ارز 13هزار تومانی است و دولت تنها به بخش کوچکی از هزینه های تولید، یارانه می دهد.
مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وقتی توانستیم ارز و تورم را در اقتصاد کشور ثابت نگه داریم، آن موقع باید برای حمایت از تولیدکننده داخلی بر ...

سرخط اخبار