توافق تجاری آمریکا و چین در حال آماده سازی برای امضای دو کشور است

اکوفارس شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۹
اکوفارس: توافق آمریکا و چین برای پایان دادن تدریجی به جنگ تجاری ۱۶ ماهه در حال آماده سازی برای امضای ترامپ و شی جین پینگ روسای جمهور دو کشور است.

به گزارش اکوفارس به نقل از رویترز، مقامات چین و آمریکا اعلام کردند توافق کرده اند در صورت تکمیل مرحله اول قرارداد تجاری، عوارض وضع شده بر کالاهای یکدیگر را لغو کنند. این تصمیم باعث مخالفت برخی از مشاوران دونالد ترامپ شد.
 وزارت بازرگانی چین اعلام کرد دو کشور توافق کرده اند طی چند مرحله این عوارض را لغو کنند ولی هیچ زمانی برای آن تعیین نکرد.
یکی از مقامات آمریکا تایید کرد که این عوارض طی مرحله اول یک قرارداد تجاری برداشته خواهند شد. این قرارداد در حال آماده سازی برای امضای ترامپ و شی جین پینگ است.
استفانی گرشام، سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا در مورد تکمیل یک قرارداد که به جنگ 16 ماهه تجاری بین دو اقتصاد برتر جهان پایان می دهد، بسیار بسیار خوش بین است.
ولی پیتر ناوارو، مشاور تجاری کاخ سفید طی مصاحبه ای با شبکه تجاری فاکس گفت:« در حال حاضر هیچ قراردادی وجود ندارد که بخواهد عوارض موجود را لغو کند».
 متخصصان هشدار می دهند هنوز هم احتمال شکست این قرارداد وجود دارد. وقتی دونالد ترامپ ماه گذشته طرح کلی یک قرارداد موقت را اعلام کرد، مقامات آمریکا گفتند که کار زیادی باقی مانده است.
آمریکا از عوارض میلیارد دلاری بر کالاهای چینی به عنوان یک سلاح اصلی در این جنگ تجاری طولانی مدت استفاده کرده است. دورنمای برداشته شدن این عوارض حتی طی چند مرحله باعث مخالفت شدید مشاوران داخلی و خارجی کاخ سفید شده است که نگران از بین رفتن یک اهرم کلیدی آمریکا هستند.
مایکل پیلزبری، یکی از مشاوران ترامپ گفت:« توافق خاصی برای لغو مرحله ای عوارض وجود ندارد. طرف آمریکایی در مورد اینکه کدام عوارض و چه زمانی برداشته شوند، مردد است. چینی ها افکار باطلی دارند و سعی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار