هر آنچه باید درباره انجماد مواد غذایی بدانید +جدول

مشرق نیوز چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۷
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ذکر نکاتی در رابطه با انجماد مواد غذایی، انواع روش های انجماد، بهترین روش بسته بندی غذاهای منجمد و زمان و سرعت لازم برای انجماد مواد غذایی را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، دکتر میرمقتدایی با اشاره به انجماد کردن به عنوان یکی از روش های نگهداری مواد غذایی، اظهار کرد: این روش نسبت به فرآیندهای حرارتی (مانند پاستوریزه کردن و استریل کردن) شکل ملایم تری از نگهداری است و موجب از دست رفتن مقدار کمی از مواد مغذی و کیفیت آن می شود.
بیشتر بخوانید:
وی با بیان اینکه انجماد نوعی انتقال حرارتی است، تصریح کرد: البته این حرارت از محصول خارج شده و به آن اضافه نمی شود. این روش، بهترین روش فرآیند غذا در کشورهایی است که به تعداد کافی یخچال و فریزرهای خانگی دارند، ولی این امر باعث ایجاد مسئولیت بیشتر برای مصرف کننده در انتقال مناسب مواد می شود.
انجماد، سرعت رشد میکروب ها را کاهش می دهد
وی با بیان اینکه انجماد سرعت رشد میکروب ها را کاهش می دهد، عنوان کرد: ولی این کار برای ممانعت از فساد یا ایجاد مشکلات سلامتی در محصولات رفع انجماد شده ای که به طور مناسب نگهداری نشده اند، کافی نیست.
به گفته این عضو هیأت علمی دانشگاه، سرعت انجماد مواد تحت تأثیر تجهیزات انجماد و خصوصیات محصول است؛ اگرچه آب در صفر درجه سانتی گراد منجمد می شود، اما غذاها دمای انجماد کمتری دارند. به عنوان نمونه باید دانست قند، نمک و سایر ترکیبات به عنوان عامل ضد انجماد عمل می کنند.
وی با بیان اینکه در خلال انجماد، ابتدا آب منجمد شده که باعث تغلیظ سایر مواد می شود، گفت: انجماد از خارج ماده غذایی به سمت داخل آن رخ می دهد. اگر غذا سریعاً منجمد نشود، تغلیظ ترکیبات مواد غذایی مخصوصاً آنزیم ها (مواد تنظیم کننده واکنش های بدن)، موجب از دست رفتن کیفیت ماده غذایی می شود. به همین دلیل سبزی ها غالباً قبل از انجماد، آنزیم بری می شوند تا ...