قهرمان پروری از مجرم در آثار سینمایی به سلامت جامعه آسیب می زند

شبستان پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱
فیلم «هکر» در فضای فرهنگی و حقوقی کشور دانمارک ساخته شده و نباید آن را به سینمای ایران تعمیم داد و نباید از نوجوانی که به ارتکاب جرم با آگاهی یا عدم آگاهی دست می زند، قهرمان ساخت.

خبرگزاری شبستان-اصفهان : فیلم سینمایی «هکر» به کارگردانی «پل برگ» محصول سینمای دانمارک است که در سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان در اصفهان به روی پرده رفت.
داستان فیلم در مورد پسر بچه ای باهوش، نکته سنج و ریز بین است که در خصوص کار با کامپیوتر و هک از استعداد فطری و ذاتی برخوردار است و نام هکر گویای موضوع کلی این فیلم می باشد.
در این فیلم شاهد جنبه های مثبت و منفی استفاده از تکنولوژی هستیم و تاکید بر جنبه های منفی تکنولوژی در داستان بیشتر قابل ملاحظه است، اما در برخی از سکانس ها به جنبه های مثبت تکنولوژی هم پرداخته شده است.
با توجه به مخاطب فیلم و بررسی آثار خطرساز ناشی از فیلم «هکر» بر مخاطب باید پذیرفت این فیلم یک نوع گرایش و هیجان در نوجوان به نام هَک و هکر بودن ایجاد می نماید، این در حالی است که در اکثر مواقع این فعالیت جرم تلقی شده و عواقب منفی در پی دارد.
حتی اگر بپذیریم نشان دادن عواقب منفی این فعالیت در فیلم از شدت انگیزه مخاطب در تکرار عمل می کاهد؛ اما باید به تفاوت مهم دنیای ساخته فیلم و واقعیت دقت داشته باشیم؛ در فیلم های ژانر جنایی اغلب خیر بر شر پیروز می شود در صورتی که در زندگی واقعی اینگونه نیست و سبب ایجاد یک پیش فرض ذهنی غلط (در خصوص انجام جرم و در نهایت رهایی از مخمصه ناشی از ارتکاب جرم) برای مخاطب نوجوان شده که میتواند خطر ساز باشد.
فیلم«هکر» در فضای فرهنگی و حقوقی کشور دانمارک ساخته شده و نباید آن را به سینمای ایران تعمیم داد، اما جرمِ هک از جمله جرایم رایانه ای است و تمام کشورهای جهان آن را به رسمیت می شناسند و به نظر می رسد پرداختن به فیلمی با این موضوع در هر ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار