برنامه مجلس برای اعتراض مشمولان حمایت های معیشتی/سازوکارهای شناسایی مشمولان تغییر می کند

لوگوی فارس نیوز فارس نیوز . یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۹:۲۹
مجلس شورای اسلامی طرحی را در یکی از نشست های اخیر خود در دستور کار قرار داد که در صورت تصویب نهایی این طرح، سازوکارهای شناسایی مشمولان حمایت معیشتی تغییر خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، مجلس شورای اسلامی طرحی را در یکی از نشست های اخیر خود در دستور کار قرار داد که در صورت تصویب نهایی این طرح، حمایت های معیشتی از طریق اصلاح سازوکارهای شناسایی مشمولان حمایت هدفمند خواهد شد.
با تصویب نهایی طرح مذکور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است با استفاده از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به صورت سیستمی اقدام به صحت سنجی پرسشنامه فوق برای خانوارها کند؛ بر این اساس در صورتی که خانوارها به عدم تخصیص حمایت معترض باشد، می تواند با مراجعه به تارنمای تهیه شده توسط وزارت، اقدام به تکمیل پرسشنامه نماید. وزارت موظف است ظرف یکماه از ثبت اعتراض، به بررسی اعتراضات پرداخته و نتیجه را به خانوار اطلاع رسانی نماید.
متن طرح به شرح زیر است:
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
احتراماً طرح ذیل که به امضای 41 نفر از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می شود.
مقدمه (دلایل توجیهی):
در راستای اعمال عدالت اجتماعی و هدفمند کردن یارانه های پنهان طرح مذکور تهیه گردیده در حال حاضر یارانه ها به هر کسی که بیشتر مصرف کنند بیشتر یارانه می گیرد و اقشار مستضعف که توان کمتر مصرف کردن دارند، یارانه کمتر می گیرد. بر اساس دهک بندی کردن خانوار ایرانی اولاً مشخص می شود در هر دهک چقدر جمعیت داریم و برای برنامه ریزی یک ضرورت است. و دوم می توانیم ارائه خدمات و یارانه ها را به جامعه هدفمند و بر اساس دهک ها پلکانی تقسیم کنیم.
لذا طرح ذیل تقدیم می شود
عنوان طرح:
هدفمند کردن حمایت های معیشتی از طریق اصلاح سازوکارهای شناسایی مشمولان حمایت
ماده ۱: تعاریف در این قانون؛
الف) وزارت تعاون، کار و ...

سرخط اخبار