ساعت 24- یک عضو اتاق بازرگانی تهران اظهار کرده است که ایران در پاسخ به توقف صدور روادید برای بازرگانان ایرانی از سوی ترکمنستان، ورود تاجران ترکمن به ایران را ممنوع کرده است. لیلا فتحی افزوده است: همین امر منجر به صفرشدن فعالیت بازرگانی ایران در این کشور شده است. مشکلات بازرگانان ایران در تجارت بین المللی از زمان آغاز تحریم ها بروز کرد.

با این حال در ماه های گذشته دشواری های این مسیر به نحو چشمگیری افزایش یافته تا اینکه اکنون به عنوان مثال مبادلات تجاری با ترکمنستان متوقف شده است. در سال گذشته نیز، رئیس پیشین اتاق بازرگانی خراسان شمالی از بروز مشکلاتی در صدور روادید برای بازرگانان ایرانی خبر داده و گفته بود: از یک ماه تا ۴۰ روز طول می کشد که تاجر برای انجام کار بازرگانی خود در ترکمنستان ویزا اخذ کند که این امر طولانی بوده و برای تجار مشکل ساز شده است.
پس از خروج ترامپ از برجام، تحریم های پولی و بانکی بین المللی این کشور، تجارت غیرنفتی ایران را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داد. در همین حال، کشورهای اروپایی و آسیایی که تا پیش از این روابط اقتصادی مناسبی با ایران داشتند، اقتصاد آمریکا با حجمی معادل 40 برابر اقتصاد ایران را ترجیح و به تحریم ها تن دادند. در نتیجه همین همکاری و همیاری بین المللی علیه اقتصاد ایران، روابط تجاری کشورمان با جهان تحت تاثیرات منفی قرار گرفت. در این میان روابط سیاسی بین المللی نیز بی تاثیر نبوده است. ایران و ترکمنستان از لحاظ سیاسی در مسیرهای جداگانه ای حرکت می کنند. در حالی که ایران طی توافق برجام و پس از آن به دنبال کسب حمایت های بیشتر بین المللی، بیش از پیش به روسیه نزدیک می شد، تنش ها در روابط با ترکمنستان بالا می گرفت. از همین رو در دوره های مختلف، با تغییر شرایط بین المللی، طرف ترکمنستانی دست به اجرای سیاست های مختلفی در راستای منافع خود می زند. به عنوان مثال گفته می شود در سال 95 نیز دولت ترکمنستان بدون اطلاع قبلی اعلام کرد که تصمیم گرفته است تنها از رانندگانی که ملیت ایرانی دارند و در خاک این کشور تردد می کنند به ازای هر یک ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار