مسعود کیمیایی فیلم ساز، رمان نویس و شاعر ایرانی و کارگردان اعتراض، جرم، رئیس، بلوچ و گوزن ها هفت مرداد ۱۳۲۰ متولد شد.

به گزارش ایمنا مسعود کیمیایی از چهره های برجسته سینمای ایران و از چهره های اصلی موج نو سینمای ایران است. وی معروف به استاد قهرمان سازی در سینمای ایران است.
بیوگرافی مسعود کیمیایی
مسعود کیمیایی در ۷ مرداد ۱۳۲۰ در کوچه سید ابراهیم خیابان ری تهران به دنیا آمد. او در خانواده ای شش نفره به دنیا آمد و دو خواهر و یک برادر دارد. مسعود تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان بدر گذراند و دیپلم خود را از این مدرسه دریافت کرد. وی در زمینهٔ کارگردانی تحصیلات دانشگاهی ندارد و آموخته های فنی او از حضور در گروه دستیاران فیلم قهرمان به کارگردانی ژان نگولسکو و دستیاری ساموئل خاچیکیان برای فیلم خداحافظ تهران است. مسعود پس از پایان دبیرستان همراه چند تن از دوستانش گروه انتشارات طرفه را پایه گذاری کرد، از همان دوره به موسیقی هم علاقه مند شد و چند ساز مانند پیانو و گیتار را در حد غیر حرفه ای می نوازد. اما بیشترین کشش و علاقه او به سینما بود.
مسعود کیمیایی اولین فیلمش، بیگانه بیا، را در سال ۱۳۴۷ ساخت، که از ساختار مستحکمی برخوردار نبود و اقبال چندانی نیز نیافت. یک سال بعد فیلم قیصر شرایط را تغییر می دهد. قیصر گرچه در نمایش اول خود در میان عامه مردم پسندیده نشد، اما در اکران دوم در فروش رکورد شکست. قیصر به یک سمبل تبدیل، و داستانش هم به یک ژانر انتقام شخصی تبدیل شد. این فیلم با موسیقی اسفندیار منفر دزاده، تیتراژ عباس کیارستمی، میکس روبیک منصوری در دو سال متوالی روی پرده سینماها رفت و به اثری ماندگار و قابل توجه در تمامی ادوار تبدیل شد. قیصر دارای دیالوگ های پر از واژه به زبان کوچه بازاری تهران اصیل بود. قیصر اولین فیلمی بود که برای آن موسیقی متن ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار