علم، فلسفه یا مذهب؛ کلید معمای منشاء حیات در دست کدام است

پانا چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۸

تهران (پانا) - در پنل پرسش و پاسخ همایش «منشاء حیات» اندیشمندان درباره تضادهای دو نظریه «خلقت یکباره» و «تکامل» به بحث و تبادل نظر پرداختند.
پنل پرسش و پاسخ همایش منشاء حیات بعد از ظهر امروز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۹۸ در سالن شهید مطهری دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس تهران با حضور اساتید و دانشگاهیان برگزار شد.
دکتر ابوالفضل درویزه، دکتر عباس صاحبقدم لطفی و حجت الاسلام دکتر نادعلی علی نیا اساتید حاضر در پنل پرسش و پاسخ بودند که به پرسش های مطرح شده درباره منشاء حیات، تقابل نظریه تکامل با نظریه خلقت یکباره و دیدگاه های علمی و فلسفی و مذهبی متضاد درباره منشاء حیات پاسخ گفتند.
حجت الاسلام نادعلی که صبح امروز سخنرانی خود با موضوع «حیات، حقیقتی شگرف» را در همایش ارائه کرده بود، در آغاز نشست در پاسخ به سوالی درباره روایات متفاوت قرآنی درباره خلقت و اینکه آیا انسان از گل خلق شده است یا روح یا آب گفت: قرآن جایی می گوید شما را از گل آفریدم، جایی می گوید از خودم در شما روح دمیدم. شاید به تظر می رسد تناقض وجود دارد، درحالی که تناقضی در کار نیست. باید کلام خدا را کامل بشنوید. وقتی می گوید شما را از گل آفریدم یعنی شروع خلقت آدم از گل بود، و وقتی صحبت از انسانیت و کمال می شود می گوید از روح خود در شما دمیدم ، یعنی وقتی فیزیولوژی بدن تمام شد، روح خدا دمیده می شود. باید آیات را درکنار هم ببینید.
دکتر درویزه استاد دانشگاه تربیت مدرس که در همین همایش تحت موضوع «پایداری ساختارهای حیاتی، رهیافت تکنولوژیک» سنخرانی کرده بود، در پاسخ به مسئله یکی از حضار درباره نظریه تکامل و عدم منافات آن با خلقت الهی گفت: ما برای درک حتی یک تک سلولی نیاز ...

سرخط اخبار