بیماری بی نشان مرگبار

پارسینه جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۰
بیماری فشار خون امروزه به عنوان یکی از رایج ترین امراض روبه رشد در جامعه است که به اعتقاد بسیاری از متخصصان علوم پزشکی به دلیل فقدان علائمی مشخص از آن با عنوان قاتل خاموش نامبرده می شود.

در حال حاضر نزدیک به ۸۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان از بیماری فشار خون رنج می برند و بیش از ۳ میلیارد از جمعیت جهان نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند؛ آسیبی که در سال های اخیر در جامعه ایران نیز با رشد قابل توجهی همراه بوده است.
به گفته "رضا ملک زاده" معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ۲۵ سال گذشته میزان مرگ و میر ناشی از فشار خون نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته است.
بر اساس گفته های وی، ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال به دلیل سکته های قلبی و مغزی (ناشی از فشار خون) جان خود را از دست می دهند؛ همچنین سال های معدوم عمر جامعه ایران (ناشی از فشار خون) نیز در ۲۵ سال اخیر بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته است.
به گفته بسیاری از متخصصان علوم پزشکی و تغذیه سن، جنسیت، وراثت، فقدان تحرک، اضافه وزن، مصرف سیگار و مشروبات الکلی، مواد دخانی، آسیب های اجتماعی و روحی – روانی، اضطراب و تنش، برخی از بیماری ها نظیر دیابت و گاه بارداری از عوامل اصلی بروز فشار خون است.
گفته می شود ۲۹ میلیون نفر از چاقی و اضافه وزن و نزدیک به ۸۰ درصد از کشور از فقر حرکتی رنج می برند.
بر اساس برخی از منابع معتبر، نژاد هم در بروز این بیماری موثر است و سفیدپوستان بیش از سایرین مبتلا به فشار خون می شوند.
استفاده بیش از اندازه از نمک نیز که بر اساس تحقیقات در جامعه ایران ۲ برابر بیش از میزان استاندارد جهانی است؛ از مهم ترین دلایل بروز این بیماری به شمار می رود. مطابق با آمار مصرف مجاز این ماده خوراکی روزانه برابر با ۵ گرم است که در ایران این میزان روزانه ۱۲ گرم نیز برآورد شده است.
بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون از ابتلا به این بیماری ناآگاه و به هنگام بروز ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار