نوع چهره و لحن آقای روحانی به گونه ای بوده که شاید در ظاهر نتواند نشان دهد دولتش در حال کار کردن است اما به باورم ما سریعتر از اغلب کشورهای توسعه یافته تلاش کردیم تا تبعات اقتصادی این ویروس را کاهش دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ، در شرایط کرونایی فعلی که توصیه های فراوانی از لزوم خانه نشینی مردم تا قطع کامل زنجیره انتقال ویروس در کشور صورت می گیرد، شاید توجه به آثار این بیماری به ویژه از نظر اقتصادی یکی از داغ ترین موضوعات در فضای مجازی و حقیقی به شمار رود.
در این میان یک اقتصاددان معتقد است اگر این بحران تا اردیبهشت ادامه پیدا کند بین ۲ تا ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را کم خواهد کرد که این رقم معادل ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار است.
متن کامل گفت و گوی سعید لیلاز با جماران را در ادامه بخوانید؛
آقای دکتر! با توجه به شرایط موجود و نگرانی هایی که از سوی فعالان اقتصادی و مردم وجود دارد، به نظر شما مهم ترین آثار اقتصادی ویروس کرونا پس از فروکش کردن آن چه خواهد بود؟
من از ابتدا تصویر روشنی در مورد کرونا داشتم و این به دلیل مطالعه درباره آن نبود، بلکه به علت مشاهده آثارش روی کشور چین بود. به نظرم این بیماری روی بخش کشاورزی اثر محسوسی ندارد و روی صنایع سنگین هم در صورتی که به صورت یک اپیدمی گسترده در میان کارگران و طبقات شهری گسترش پیدا نکند، تنها نقطه بسیار تاثیرگذارش روی بخش خدمات خواهد بود.
ادامه این ویروس تا اردیبهشت ۲ تا ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را کم می کند
این بخش حدود ۵۵ درصد اقتصاد ایران را شامل می شود که ۴۴ درصد آن غیر از بخش خدمات عمومی است. مانند رستوران ها، حمل و نقل، خرده فروشی ها و… .این خدمات ۴۴ درصد GDP ایران را در بر می گیرند و تعداد شاغلان این بخش شاید چیزی حدود ۴۰ درصد مشاغل ایران باشند. یعنی اگر ما تعداد شاغلان ایران را ۲۵ میلیون نفر بدانیم، چیزی حدود ۱۰ میلیون شغل به این بخش ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار