ساعت24-معاون سیاسی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما کاملا آماده دفاع از کشور هستیم و آمریکایی ها هم این مسئله را می دانند بنابراین به نظر من آنها جرات تعرض به ما را ندارند و در نتیجه ما معتقدیم که جنگی در منطقه رخ نخواهد داد.

سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه در گفت وگو با بخش عربی شبکه آر تی، درخصوص کنفرانس عدم اشاعه مسکو گفت: مسئله ممنوعیت انتشار هسته ای از مدت ها پیش در روابط بین المللی مهم بوده است بنابراین کارشناسان سطح بالایی در این کنفرانس شرکت کردند و این مسائل را مورد بررسی قرار دادند.
وی با بیان اینکه کنفرانس مسکو میتواند همکاری و شراکت خوبی در راستای اهداف عالی ایجاد کند، اظهار داشت: ما سه مسئله مهم پیش رو داریم؛ عدم اشاعه سلاح هسته ای، خلع سلاح و استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای. متاسفانه غربی ها تنها بر خلع سلاح هسته ای و کاستن از انتشار سلاح کشتار جمعی تمرکز دارند.
این دیپلمات ارشد با تاکید بر اینکه غربی ها توافقات بین المللی را اجرایی نمی کنند و حق کشورها در استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای را به رسمیت نمی شناسند، تصریح کرد: آنها تلاش می کنند که موانعی پیش روی کشورها قرار دهند. مسئله عدم اشاعه سلاح هسته ای مسئله بسیار مهم است اما در کنار آن به رسمیت شناختن حق کشورها در استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای هم امری مهم است.
سلاح هسته ای در ایدئولوژی امنیتی ایران جایگاهی ندارد
عراقچی درباره متهم ساختن ایران به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای خاطرنشان کرد: سیاست هسته ای جمهوری اسلامی ایران روشن و واضح است. بر اساس فتوای مقام معظم رهبری و امام خمینی به کارگیری سلاح هسته ای حرام است و این برنامه در ایدئولوژی امنیتی ما نیز جایگاهی ندارد. ایران به انجام تمام مسئولیت ها و وظایفش پایبند است.
وی با اشاره به مذاکرات هسته ای ابراز داشت: ما به منظور رفع نگرانی برخی طرف ها به مدت ۱۲ سال مذاکره کردیم و حسن نیت خود را ثابت ...

سرخط اخبار