بازگشت دوباره خواهر رهبر کره شمالی به سیاست

روزنامه شهروند پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۹

خواهر رهبر کره شمالی که مدت ها بود خبری از او نبود و برخی رسانه ها نیز گمانه زنی کرده بودند که هدف خشم کیم جونگ اون قرار گرفته، بار دیگر در رسانه ها مطرح شد. این بار او قرار است به مرز کره شمالی و کره جنوبی برود و تسلیت رسمی پیونگ یانگ به خاطر مرگ بانوی اول اسبق کره جنوبی را به مقامات این کشور اعلام کند.
وزارت اتحاد مجدد در دولت کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی به آنها اطلاع داده، کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی قرار است به روستای موسوم به «پانمونجوم» واقع در مرز دو کره برود و در آن جا با مقام های کره جنوبی ملاقات کند.
لی هی هو، بانوی نخست اسبق کره جنوبی که روز دوشنبه درگذشت، همسر بیوه شده کیم دائه جونگ، رئیس جمهوری اسبق کره جنوبی بود. این رئیس جمهوری اسبق کره جنوبی نخستین رهبر این کشور بود که با رهبر وقت کره شمالی یعنی کیم جونگ ایل در سال ۲۰۰۰ دیدار کرد.
کیم یو جونگ یک سال بعد از آن این بازدید را انجام می دهد که برادرش با رئیس جمهوری آمریکا در نخستین نشست در سنگاپور دیدار کرد و هر دوی آنها توافق کردند که در راستای خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره اقدام کنند که این موضوع نگرانی های مربوط به جنگ را کاهش داد.
در سال گذشته یک سری نشست های سطح بالا میان مقامات کره شمالی و کره جنوبی ازجمله سه نشست بین کیم جونگ اون و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی برگزار شد. ماه فوریه ۲۰۱۸ نیز خواهر رهبر کره شمالی برای تماشای بازی های المپیک زمستانی به کره جنوبی سفر کرده بود و در نشست های رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری کره جنوبی نیز او را همراهی کرد.

سرخط اخبار