در حالی موافقان تصویب لوایح درخواستی FATF خواستار اجرای برنامه اقدام این نهاد بین الدولی در ایران هستند تا در فضای بین المللی برچسب حمایت مالی از تروریسم و پولشویی به ایران زده نشود که مراکز پژوهشی غربی نیز ماهیت واقعی FATF را زیر سوال می برند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تاکنون جریان سیاسی حامی همکاری با گروه ویژه اقدام مالی FATF تلاش های زیادی برای تصویب لوایح CFT و پالرمو جهت تکمیل اجرای برنامه اقدام این نهاد بین الدولی نموده است. این تلاش ها طیف وسیعی از اقدامات را در برگرفته است که از مجموعه این اقدامات می توان به انتشار منظم مصاحبه ها با افراد مختلف، تخریب منتقدان FATF و امثال آن اشاره نمود.
جریان موافق همکاری با FATF به جای ارائه استدلال کارشناسی برای اجرای درخواست های FATF، منتقدان این نهاد بین الدولی را به شعارگرایی و رفتار پوپولیستی متهم می کند. یکی از ادعاهای جریان موافق همکاری با FATF در رابطه با لزوم اجرای خواسته های این نهاد بین الدولی این است که سازمان مذکور یک مرجع جهانی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است و اگر ایران درخواست های آن را اجرا نکند، در فضای بین المللی به ایران برچسب حمایت از تروریسم و پولشویی خواهد خورد و عملا ریسک همکاری بانک های خارجی با بانک های ایرانی بالا خواهد رفت. در این راستا، می توان به اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در تاریخ 15 مهرماه 97 درباره تصویب لایحه کنوانسیون CFT اشاره کرد که وی گفت: « نه بنده و نه آقای رئیس جمهور نمی توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم مشکلات مان حل خواهد شد، اما می توانیم تضمین بدهیم که با نپیوستن به این لایحه، آمریکا بهانه مهمی را برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد».
ادعای ظریف بارها در فضای رسانه ای از سوی افراد مختلف حامی همکاری با FATF تکرار شده است. به عنوان نمونه، غلام رضا کریمی عضو هیات علمی و ...

سرخط اخبار