افزایش ۵۰ برابری تولید مواد مخدر در افغانستان جلوی دیدگان مدعیان حقوق بشر

مشرق نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۴
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در ۱۷ سال گذشته با حضور کشورهای مدافع حقوق بشر در افغانستان، تولید مواد مخدر در این کشور از ۲۰۰ تن به ۹ هزار تن یعنی ۵۰ برابر افزایش یافته است.

به گزارش مشرق،  سردار اسکندر مومنی امروز در سفر به آذربایجان غربی و در جمع خبرنگاران در ارومیه اظهار کرد: طبق آخرین آمار اعلامی سازمان ملل در افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی، تولیدات مواد مخدر ۲۰۰ تن بوده و این میزان در سال ۲۰۱۷ به ۹ هزار تن رسیده که برابر با ۵۰ برابر شده است؛ در حالی که کشورهای مدعی حقوق بشر در این سال ها در افغانستان حضور داشته اند.
وی افزود: از آنجا که ایران در همسایگی این کشور به عنوان بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان قرار دارد، بار سنگین مبارزه با مواد مخدر برعهده نیروهای نظامی ایران بوده و ایران در این راه شهدای بسیاری را تقدیم کرده است.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به تاثیرات نامطلوب تبلیغات در مصرف مواد مخدر ادامه داد: بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر در مصاحبه ها همگی اذعان کرده اند که از مضرات مواد مخدر آگاهی نداشته اند و این به دلیل تبلیغات مافیای تولید و توزیع مواد مخدر در سطح جهان بوده و به تبع آن گردش مالی خرید و فروش مواد مخدر نیز رو به افزایش است.
وی با اشاره به اینکه روش های بسیاری برای مبارزه با مواد مخدر در سطح جهان تاکنون امتحان شده است، تصریح کرد: قانونی و آزاد کردن مواد مخدر یکی از این راه ها بوده که موجب افزایش مصرف مواد شده است، به گونه ای که در این ارتباط در آمریکا مصرف مواد مخدر افزایش یافته و ۱۰ درصد جمعیت این کشور معتاد هستند.
مومنی با بیان اینکه مواد مخدر سرمنشا سایر مشکلات است، خاطرنشان کرد: مواد مخدر علت ۵۵ درصد طلاق های ثبتی در کشور بوده و حدود ۷۰ درصد زندانیان به دلیل مواد مخدر زندانی هستند و بسیاری از جرایم ناشی از مصرف مواد مخدر است.

سرخط اخبار