سازمان بهداشت جهانی بیش از ۱۷۰ واکسن کاندید برای مقابله با کرونا را رصد می کند، که بیش از ۱۰ مورد از آنها امروزه در مرحله سوم آزمایش هستند، بدین معنی که آزمایش ایمنی و اثربخشی آنها روی گروه های بزرگی از داوطلبان در حال انجام است.

به گزارش سیتنا، با عبور تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۴۰ میلیون نفر، دانشمندان در کشورهای مختلف به رقابت بر سر یافتن واکسن این ویروس ادامه می دهند.
گرچه ساخت واکسن ممکن است بیش از یک دهه به طول بیانجامد، فرآیند تحقیق و توسعه آن به امید مهار کردن بیماری همه گیر با حمایت دولت ها و صنایع داروسازی شتاب گرفته است.
سازمان بهداشت جهانی در مجموع بیش از ۱۷۰ واکسن کاندید را رصد می کند، که بیشتر آنها هنوز در مرحله اولیه توسعه هستند.
با این که هیچ یک از این واکسن های کاندید هنوز مجوز بالینی نگرفته اند، بیش از ۱۰ مورد از آنها امروزه در مرحله سوم آزمایش هستند، که بدین معنی است که آزمایش ایمنی و اثربخشی آنها روی گروه های بزرگی از داوطلبان در حال انجام است.
به رغم نشانه های امیدوارکننده ای که از برخی از این واکسن های کاندید مشاهده می شود، هنوز روشن است واکسیناسیون عمومی چه زمانی امکان پذیر خواهد شد.
کارشناسان چه می گویند؟
پیش تر در ماه جاری، رئیس سازمان بهداشت جهانی اظهار داشت ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۰ به واکسن دست پیدا کنیم.
تدروس آدهانوم در جلسه مدیران اجرایی سازمان در ابتدای ماه اکتبر گفت: «امیدهایی هست. ما به واکسن نیاز داریم و امید می رود که تا پایان سال جاری به واکسن دست پیدا کنیم.»
دکتر آنتونی فاوچی، کارشناس ارشد بیماری های عفونی، نیز گفته است که این احتمال وجود دارد و در ۲۵ سپتامبر گفت ممکن است واکسیناسیون از نوامبر یا دسامبر آغاز شود.
ولی پاتریک والانس، مشاور علمی ارشد دولت بریتانیا، معتقد است، واکسن ویروس کرونا در بریتانیا تا بهار سال آینده به طور عمومی در دسترس نخواهد بود.
والانس به نمایندگان مجلس گفت: «بعید ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار