ترامپ با یک تصمیم، توافق اوپک پلاس را به هم زد

پارسینه پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۰

تصمیم ترامپ برای خاتمه دادن به معافیت های ایران، با ضربه سختی که به توانایی ائتلاف اوپک پلاس برای هماهنگی کاهش تولیدات نفت خواهد زد، می تواند منجر به پایان این توافق شود.
وال استریت ژورنال گزارش داده است که تصمیم ترامپ برای خاتمه دادن به معافیت های ایران، باعث غافل گیری خریداران و کسانی شده است که در هفته های اخیر وزارت خارجه آمریکا به آنها وعده تمدید این معافیت ها را داده بود.
کاخ سفید اعلام کرد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی توافق کرده اند بشکه های نفت ایران که از بازارهای جهان حذف می شود را جایگزین کنند. هرچند عربستان سعودی در واکنشی سنجیده تر اعلام کرده است که تنها در صورت لزوم تولیدات خود را افزایش خواهد داد.
بر روی کاغذ، عربستان سعودی می تواند چند صد هزار بشکه در روز به تولید نفت خود بیافزاید و همچنان زیر سقف تولید توافق شده با اوپک پلاس باقی بماند، اما این برای جبران نفت از دست رفته ایران، اصلاً کافی نیست، چراکه تمام تلاش کمپین ترامپ، رساندن صادرات نفت ایران به صفر است. صادراتی که در ماه مارچ در سطح ۱.۳ میلیون بشکه در روز قرار داشت.
کامرزبانک در یادداشتی اعلام کرد: عربستان سعودی در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از سطح تولید توافق شده در قرارداد اوپک پلاس تولید می کند. این کشور می تواند تا این مقدار را بدون هیچ مشکلی به تولید خود بیافزاید. اما هرگونه افزایش بیشتر از این سطح باعث آشفتگی درون اوپک پلاس خواهد شد و باید دید که آیا عربستان برای انجام چنین اقدامی آمادگی دارد یا خیر؟
عربستان سعودی این بار با تولیدکنندگان دیگر در این زمینه مشورت خواهد کرد. هرگونه هماهنگی با آمریکا می تواند باعث از بین رفتن ...