بیش از ۶ میلیون سکه پیش فروش مشمول مالیات می شود

تجارت نیوز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۰
سرپرست سابق سازمان امور مالیاتی گفت: 7.6 میلیون سکه از سوی بانک مرکزی فروخته شده که بیش از 6 میلیون سکه پیش فروش شده مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود.

بر اساس اعلام رئیس سازمان بازرسی کل کشور، ۵۰ نفر معادل ۵ درصد از سکه های پیش فروشی یعنی ۳۸۰ هزار قطعه سکه را خریداری کرده اند.
به گزارش تجارت نیوز ، روز ۱۲ خرداد ماه جاری سرپرست وقت سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای مالیات مقطوع دریافت کنندگان سکه در سال ۱۳۹۷ از بانک مرکزی را اعلام کرد. بخشنامه ای که در ابتدا با ابهامات زیادی روبرو شد.
از اواخر آذر ماه سال ۱۳۹۶ بانک مرکزی در طرح سه گانه خود برای جمع آوری نقدینگی شامل پیش فروش سکه، افتتاح سپرده های ارزی و گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد، در صدد کنترل نوسانات بازار ارز برآمد. براین اساس در کمتر از سه ماهی که این طرح اجرا شد، حدود ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی پیش فروش شد. همچنین پیش از این و در طرح حراج سکه توسط بانک کارگشایی حدود ۲۶۰ هزار سکه تمام بهار و ۲۲۵ هزار قطعه سکه نیم بهار فروش رفت.
برآورد وزن سکه های حراجی و پیش فروش شده نشان می داد که در این طرح حدود ۶۱ تن طلا به فروش رفت. از همان زمان برخی کارشناسان درباره سودجویی برخی در این طرح هشدار دادند، هشداری که با انتشار برخی اخبار شدت گرفت و به همین دلیل موضوع دریافت مالیات از سکه های پیش فروشی مطرح شد.
بر اساس اعلام رئیس سازمان بازرسی کل کشور ۵۰ نفر معادل ۵ درصد از سکه های پیش فروشی یعنی ۳۸۰ هزار قطعه سکه را خریداری کرده اند که در صدر این لیست جوان ۳۱ ساله ای بود که به تنهایی ۳۸ هزار و ۲۵۰ عدد سکه خریداری کرده است.
رشد مداوم قیمت سکه پس از اجرای طرح پیش فروش که سود هر سکه را به بیش از ۲ میلیون تومان رسانده بود نیز، موضوع سکه های پیش فروشی را داغ نگهداشت.
درحالی که هنگام ثبت نام سکه های پیش فروشی ...

سرخط اخبار