رانش زمین در گلندرود رویان نور که طی روزهای ۱۸، ۱۹ و ۲۰ اسفند ماه سال گذشته رخ داد، یکی از بزرگ ترین زمین لغزش های مازندران و کشور در نوع خود است و خسارت های سنگینی را به همراه داشت که مشابه این نقطه در استان تعدادش بیش از چند صد مورد دیگر است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، لغزش و رانش به ویژه در مناطق کوهستانی استان سابقه دیرینه دارد.
باتوجه به شرایط اقلیمی مازندران با هر بار بارندگی نگرانی از بارش ها بیشتر می شود به طوری که مسؤولان در این زمینه هشدار می دهند.
این بار سریال رانش ها به شهرستان نور رسید به طوری که رانش علاوه بر اینکه سطح جاده را محو کرد بلکه حتی در عمق جنگل رسید بلکه به سطح روستا نیز رسید و موجب نگرانی روستاییان و تخریب چندین واحد مسکونی شد.
فرماندار نور در این باره در گفت وگو با فارس، اظهار کرد: باتوجه به مشکل تردد برای روستاهای بالادست بحث جاده موقت در دستور کار قرار گرفت که بازگشایی شد و درحال حاضر نیز خودروهای سبک از این جاده درحال تردد هستند.
علی شادمان با اشاره به اینکه رانش زمین در جاده اسپی او گلندرود با وسعت بسیار بالا اتفاق افتاد، افزود: 40 هکتار از اراضی این منطقه دچار خسارت شدید شد که اگر پیشگیری نشود تخریب به حدود 300 هکتار خواهد رسید.
وی با بیان اینکه بررسی ها برای برآورد دقیق تر توسط کارشناسان ادامه دارد، تصریح کرد: همچنین بیش از 500 متر جاده اصلی کاملا محو شد و چندین منزل مسکونی در اثر رانش زمین نابود شده است.
فرماندار نور با هشدار اینکه این رانش هنوز ادامه دارد، خاطرنشان کرد: باید راهکاری جدی در این زمینه اندیشیده شود تا جلوی بروز اتفاقات بیشتر گرفته شود.
یک عضو هیأت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در این باره در گفت وگو با فارس، اظهار کرد: در استان های شمالی به ویژه مازندران، با توجه به شرایط خاص زمین شناسی و اقلیمی شاهد وقوع رانش های متنوع و فراوان همراه با خسارات مالی، جانی و فرسایش شدید خاک هستیم.
سید ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار