اکوفارس: "اوغور شاهین"(Uğur Şahin) پزشک ایمنی شناس آلمانی ترک تبار و بنیانگذار شرکت بیوتکنولوژی "بایو ان تک" که سال گذشته نیز برنده جایزه مصطفی(ص) شد، نقش مهمی در توسعه موفقیت واکسن کروناویروس که به طور مشترک توسط شرکت "فایزر" و بایو ان تک ساخته شده داشته است و می گوید با این ویروس به طور جدی مقابله خواهند کرد و آن را شکست داده و به این پاندمی پایان خواهند داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، همزمان با اوج گرفتن همه گیری کووید-۱۹، شرکت "فایزر"(Pfizer) و شرکت آلمانی "بایو ان تک" خبرهای خوبی را اعلام کردند. نتایج ابتدایی بررسی واکسن این شرکت ها، از تاثیر بیش از ۹۰ درصد حکایت داشت.
اوغور شاهین، استاد سرطان شناسی دانشگاه "ماینتس" و مدیر عامل شرکت آلمانی بایو ان تک، گفت: اگر سوال این است که آیا می توانیم با این واکسن جلوی این همه گیری/پاندمی را بگیریم، پاسخ من بله است.
اما دانشمندان در سطح جهان و "بوریس جانسون" نخست وزیر انگلیس هشدار داده اند که این واکسن یک "گلوله نقره ای"(اصطلاحی که به معنی یک راه ساده و به ظاهر جادویی برای یک مشکل دشوار است) نخواهد بود، زیرا هنوز هیچ تضمینی برای عملکرد آن وجود ندارد، حتی اگر اخبار اولیه از آزمایشات از عملکرد موفقیت آمیز آن حکایت داشته باشد.
هنوز تعدادی از سوالات در ذهن جهانیان در رابطه با این واکسن وجود دارد که می توان به سوال هایی از جمله اینکه آیا این واکسن بر روی افراد مسن نیز موثر است یا خیر اشاره کرد چرا که بیشتر داوطلبان دریافت کننده واکسن افراد جوان و سالم بوده اند.
داده های کامل درباره واکسن در سه هفته آینده منتشر می شود
شاهین گفت پیش بینی می شود داده های کامل درباره واکسن مذکور طی سه هفته آینده منتشر شود. وی در این باره گفت: انتظار می رود این واکسن بتواند از بیماری جلوگیری کند اما اینکه آیا این واکسن می تواند مانع از این موضوع شود که دیگر افراد نتوانند این ویروس را حمل کنند یا به نوعی نتوانند آن را به افراد دیگر منتقل کنند تا یک سال مشخص نیست.
دو شرکت نامی فایزر و بایو ان تک روز دوشنبه اعلام کردند که واکسن آنها در مرحله سوم ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار