ترامپ : از شکست مذاکرات تجاری با چین خوشحال می شوم

مثلث آنلاین چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۸
دونالد ترامپ رئیس جمهوری روز چهارشنبه گفت، چین در صدد توافق تجاری با آمریکا است اما اگر این توافقات با شکست همراه شود من بسیار خوشحال خواهم شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
به گزارش رویترز، دونالد ترامپ دلیل خوشحالی خود از شکست توافق تجاری با چین را بدست آوردن میلیاردها دلار پول از طریق تعرفه بر کالاهای چینی دانست.
رئیس جمهور آمریکا پیش از این نیز با توجه به عدم پیشرفت مذاکرات تجاری بین دو کشور و با هدف پایان بخشیدن به جنگ تجاری یک ساله با چین در ششم می (16 اردیبهشت) اعلام کرد، واشنگتن تعرفه کالاها چینی را افزایش خواهد داد.
دونالد ترامپ در پیامی توییتری گفت، چینی ها اخیراً به ما اطلاع داده اند که معاون نخست وزیر این کشور برای ادامه مذاکرات تجاری به آمریکا خواهد آمد اما من از طرف دیگر به دلیل یکصد میلیارد دلاری که قرار است از تعرفه بر کالاهای چینی بدست آید بسیار خشنود هستم.
برخی محافل بین المللی پیش بینی می کردند که اقدامات ترامپ موجب لغو سفر هیات چینی به امریکا می شود اما برخلاف آن، وزارت خارجه چین با صدور بیانیه ای اعلام کرد این هیئت اعزام می شود.
«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از این اقدام آمریکا گفت که پکن هیئت خود را برای انجام یازدهمین دور گفت و گوهای تجاری دو کشور آماده می کند.
وی در واکنش به این تصمیم ترامپ گفت: آمریکا بارها چنین تهدیدی را مطرح کرده و بخوبی از مواضع دولت چین در قبال این تهدیدها آگاه است.
شوانگ ابراز امیدواری کرد، دو کشور بتوانند به توافقی برسند که برای طرفین سودمند باشد. البته نگرانی هایی در جامعه بین المللی در باره دور نهایی گفت و گوها وجود دارد.
وی در عین حال تاکید کرد که هیات چینی به آمریکا سفر می کند.
«شی اینهونگ» کارشناس مسائل منطقه ای 'دانشگاه مردم' می گوید که ترامپ سعی دارد با افزودن بر ...