رئیس سازمان برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اثرات شیوع بیماری کرونا بر اقتصاد کشور، گفت: دولت در حساس ترین مراحل مدیریت منابع و مصارف بودجه قرار دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، محمدباقر نوبخت در نشست علنی امروز (سه شنبه، 19 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی با بیان گزارش عملکرد سازمان برنامه و بودجه برای مقابله با کرونا، با اشاره به آثار و پیامدهای اقتصادی بیماری کرونا، گفت: این آثار در دو بخش اقتصادی و مالی دولت و مردم تقسیم می کنیم. این بیماری در کنار تامین منابع دولت از طریق فروش نفت و فرآورده های نفتی که با کاهش تقاضای جهانی و افت قیمت نفت مواجه شد، اثرگذار بوده است.
وی ادامه داد: دولت در رابطه با تامین منابع مالی بودجه از طریق دریافت مالیات هم با مشکلاتی مواجه شد چرا که برای همراهی مشاغل و کسب و کارهای خرد و امهال سه ماهه وام ها اقداماتی صورت گرفت و منابع مالی دولت از طریق مالیات با عدم تحقق مواجه شد.
رئیس سازمان برنامه، بودجه و محاسبات کشور با اشاره به منابع درآمدی دولت از طریق واگذاری دارایی های سرمایه ای که به دلیل بیماری کرونا با تعویق مواجه شد، گفت: در دوران مبارزه با کرونا با مخارج غیرقابل اجتنابی هم مواجه شدیم که نه تنها در خزانه بلکه در مولفه های منابع عمومی نیز اثرگذار بوده است در همین راستا پرداخت چند هزار میلیارد تومان یارانه ماهانه، 30 هزار میلیارد یارانه معیشتی، مبالغ خرید تضمینی گندم، 51 هزار میلیارد برای طرح تحول سلامت و سهم نهادهای حمایتی مفروض بوده است و از طرفی 4400 میلیارد تومان هم باید در روزهای آینده برای یارانه ها پرداخت شود.
وی با اشاره به درآمدهای دولت از طریق افزایش قیمت بنزین، گفت: در روزهای اخیر به دلیل کاهش مصرف سوخت، دولت با کاهش درآمدی مواجه شده است از این رو دولت در یکی از حساس ترین مراحل مدیریت منابع و مصارف بودجه قرار دارد ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار