دزفول- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول خواستار خودداری کشاورزان از آتش زدن بقایای گندم شد و گفت: این کار باعث آسیب دیدن جدی بافت خاک، آلودگی هوا و تهدید سلامت مردم می شود.

مصطفی استاد چینی گر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آتش زدن بقایای گندم در برخی موارد باعث سرایت آتش از اراضی کشاورزی به جنگل ها و مراتع و وارد آمدن خسارت های سنگین به زیستگاه ها و گونه های جانوری و گیاهی می شود.
وی اظهارداشت: درصورت مشاهده هرگونه آتش سوزی بقایای گندم در زمین های کشاورزی طبق قوانین و مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دزفول نیز به خبرنگار ایرنا گفت: معمولا کشاورزان پس از برداشت محصول گندم، بقایای محصول را در مزرعه آتش می زنند که این موضوع از نظر قانونی ممنوع و برای طبیعت و محیط زیست مضر است.
علیرضا فتح الهی از کشاورزان خواست برای حفظ طبیعت و محیط زیست و جلوگیری از آتش گرفتن درختان جنگل ها، مراتع و بیشه زارها از آتش زدن بقایای محصولات خودداری کنند.
وی افزود: آتش زدن بقایای محصول باعث از بین رفتن حیات وحش موجود در طبیعت و از بین رفتن کیفیت خاک در اثر سوختن مواد آلی و میکروارگانیسم های مفیدخاک می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفول بیان کرد: گشت و کنترل مستمر در بیشه زار حاشیه رودخانه دز به منظور مقابله با آتش سوزی های عمدی مزارع و جلوگیری از سرایت آتش به بیشه های دزفول انجام می شود.
وی افزود: شهرستان دزفول در حاشیه رودخانه دز دارای ۶ هزار هکتار بیشه زار است که اغلب از گونه های پده، بید، گز، کنار و سایر گونه ها هستند.
برداشت محصول گندم از سطح ۴۰ هزار هکتار از مزارع دیم و آبی شهرستان دزفول از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
طبق پیش بینی مدیر جهاد کشاورزی دزفول ۱۳۰ هزار تن محصول گندم در این شهرستان برداشت خواهد شد.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار