تحلیلگران بر این باورند که سه عامل نهایی شدن فاز اول توافق تجاری، دلارِ ضعیف و افت ذخایر مس در بورس فلزات لندن موجب افزایش قیمت مس در سال ۲۰۲۰ خواهد شد.

تا پیش از سال ۲۰۰۵، قیمت هر پوند مس در بازار کامکس نیویورک هیچ گاه به بیشتر از ۱٫۶۰۶۵ دلار نرسیده بود. رشد اقتصادی دو رقمی در چین و افزایش کاربرد این فلز در صنایع موجب شد قیمت آن در سال ۲۰۰۶ به ۴٫۱۶ دلار برسد.
به گزارش تجارت نیوز ، در سال ۲۰۰۸ و پیش از وقوع بحران مالی قیمت مس به بالاترین سطح خود یعنی ۴٫۲۱۶ دلار در هر پوند رسید.
بحران مالی اما افت قیمت مس تا ۱٫۲۴۷۵ دلار را به دنبال داشت. در بازه زمانی ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ بار دیگر فلز مس موفق شد به ۴٫۶۴۹۵ دلار برسد.
اصلاح بعدی قیمت این بار به سرعت رخ نداد. اوایل سال ۲۰۱۶ قیمت هر پوند مس به ۱٫۹۳۵۵ دلار رسید. از آن زمان تاکنون قیمت مس با تغییر و نوسان آن چنانی مواجه نبوده است.
اگرچه شیلی بزرگ ترین تولیدکننده مس در جهان است، اما کشور چین بیشترین تاثیرگذاری را بر قیمت این فلز دارد. از آنجا که مس فلزی مهم در پروژه های زیربنایی محسوب می شود، رشد اقتصادی چین نقش مهمی در ایجاد تقاضا برای آن ایفا می کند.
تحلیلگران بر این باورند که سال ۲۰۲۰ سالی خوب برای مس خواهد بود.
طی سه هفته گذشته بازار مس روند صعودی را پشت سر گذاشته و در بازه زمانی ماه می (اردیبهشت-خرداد) تا اوایل دسامبر (ماه جاری میلادی) در محدوده ۲٫۴۶۷۵ تا ۲٫۷۹۳۰ معامله شده است. در ۹ دسامبر اما قیمت مس به ۲٫۸۲ دلار و در ۲۰ دسامبر به ۲٫۸۳۴۰ دلار در هر پوند افزایش یافت.
اما چه عواملی بر بازار مس تاثیرگذار است و چرا روند صعودی این فلز در سال آینده ادامه می یابد؟
نهایی شدن توافق تجاری
در ۱۳ دسامبر، مقامات آمریکایی و چینی اعلام کردند که فاز اول توافق تجاری میان آنها نهایی شده است. به این ترتیب تعرفه هایی که آمریکا قرار بود از ۱۵ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار