|نفیسه امامی| 
شاید بارها در مثال هایمان برای نشان دادن گرانی ارز و سکه، از دلار 20 هزارتومانی و سکه 10 میلیون تومانی استفاده کرده بودیم، اما امروز این مثال به واقعیت تبدیل شد و کاری کردیم کارستان و نرخ دلار در تابلو صرافی ها ۲۰ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید در معاملات بازار آزاد تهران، به 10 میلیون تومان رسید. ناگفته پیداست که نرخ دلار رابطه دوسویه ای باقیمت طلا و سکه دارد و نوسان و تغییر در قیمت هرکدام بر دیگری نیز تأثیرگذار خواهد بود.
دلایل متعددی در هفته های اخیر از سوی کارشناسان در توجیه روند صعودی نرخ دلار، طلا و سکه ازجمله کاهش منابع ارزی کشور در پی کاهش صادرات نفت و شیوع کرونا مطرح شده بود که نمی توان از فشار آن ها بر بازار ارز چشم پوشی کرد، اما نکته حائز اهمیت در این مقوله رشد شاخص بازار سهام بود که منجر به تولید نقدینگی فراوان و بدون پشتوانه شد که نتیجه آن تورمی است که امروز
 به جامعه تزریق شده است. پیشینه تورم و بورس نشان از وجود رابطه معنادار و مثبت میان رشد شاخص کل بورس و نرخ تورم درگذر زمان دارد. نمی توان انتظار داشت بازار سرمایه در کشور رشد بی سابقه ای داشته باشد، اما بازارهای رقیب مانند دلار و طلا نرخ ثابت و راکدی را داشته باشند.
طلا و سکه در ایران از دو مقوله مهم نوسان اونس در حیطه بین الملل و نوسان دلار در حیطه داخلی تبعیت می کنند. در شرایط فعلی که اونس بین المللی افزایش آن چنانی نداشته است و در عرصه سیاسی و بین المللی نیز رخداد مهمی برای ایران به ثبت نرسیده است، شاید بتوان مهم ترین عامل در افزایش افسارگسیخته نرخ طلا و دلار را تولید نقدینگی و در پی آن تورم عنوان کرد. 
علی فخر ...

سرخط اخبار