فرزند "طاهریولداش" در افغانستان چه می کند؟

اکوفارس شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۹
اکوفارس: منابع خبری از حضور خانواده رهبر سابق حرکت اسلامی ازبکستان در شمال افغانستان و شروع برخی تحرکات تروریستی در این مناطق خبر می دهند.

حدود دو هفته از اعلام خبر مرگ ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش در مناطق شمالی سوریه و همچنین اعلام فرد جایگزین وی می گذرد که گمانه زنی هایی در مورد ادامه حیات این گروه در نقاط مختلف جهان صورت گرفته است.
شاید یکی از مهم ترین مکان هایی که برای ادامه حیات داعش از آن نام برده می شود، افغانستان باشد که این موضوع خود دلایل متعدد و مختلفی دارد که بحث در مورد همه ابعاد آن در این مجال نمی گنجد.
تحولات مربوط به فعالیت داعش در افغانستان با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده و تاکنون رهبران فراوانی از این گروه در افغانستان بروز و ظهور داشته و پس از مدت اندکی یا کشته شده اند یا فرد دیگری به عنوان رهبر این گروه تروریستی در افغانستان فعالیت خود را آغاز کرده است.
عوامل پشت پرده بروز و ظهور داعش در افغانستان در ابتدا سعی داشتند با ایجاد انشعاب در گروه طالبان، بخشی از بدنه رهبری آن را جدا کرده و با تعدادی از بدنه نظامی آن، آنها را به عنوان داعش افغانستان معرفی کرده و از این گروه و افراد برای نیل به اهداف خود استفاده کنند.
در مراحلی این اتفاق هم به وقوع پیوست و برخی از رهبران و اعضای ارشد سابق طالبان که به دلایل مختلفی از این گروه جدا شده و کسب و کاری جز جنگ نداشتند، موقعیت را مناسب دیده و با ارتباط با سفارت آمریکا و عربستان سعودی در کابل تمام تلاش خود را به کار بستند تا داعش افغانستان را شکل دهند.
عبدالرزاق منصور مهدی، ملاننگیالی و منصور دادالله از جمله این افراد بودند که توانستند با جلب حمایت های مالی و نظامی آمریکایی ها و سعودی ها و با برخی هماهنگی ها در داخل حکومت افغانستان پرچمدار حضور داعش در افغانستان شوند.
این موضوع به مذاق ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار