رئیس جمهور عراق: کشورمان نباید پایگاهی برای اقدام علیه ایران باشد

پارسینه چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۶:۵۰
رئیس جمهور عراق در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» ضمن ابراز ناخرسندی از تحریم های اعمال شده علیه مردم ایران، گفت بغداد نمی خواهد اراضی عراق برای اقدام علیه همسایگان این کشور از جمله ایران، مورد استفاده قرار گیرد.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق روز سه شنبه در مصاحبه با شبکه «سی ان ان»، تأکید کرد که این کشور با استفاده از اراضی این کشور برای اقدام نظامی علیه ایران مخالف است. وی در این مصاحبه که بخش اعظم آن به روابط با ایران اختصاص داشت، همچنین گفت که مردم عراق تحریم را تجربه کرده اند و در این زمینه با مردم ایران احساس همبستگی دارند.
نگرانی از تبعات تنش در منطقه
«کریستن امانپور» در ابتدای این مصاحبه این سؤال را مطرح کرد که با توجه با افزایش تنش ها در منطقه غرب آسیا، آیا عراق از این وضعیت نگران است و آن را تهدیدی برای خود می داند؟ صالح گفت: «ما واقعا از تشدید تنش نگرانیم و از تبعات آن برای عراق نگران هستیم. عراق در طول چهار دهه گذشته از جهنم گذر کرده است و آخرین بخش این درگیری جنگ ویرانگر با داعش بود. می خواهیم بر بازسازی، آشتی و پیش رفتن متمرکز شویم، اما داریم به این جریان های محرک درگیری کشیده می شویم و به همه بازیگران در منطقه و همچنین بازیگران جهانی می گویم که امنیت و ثبات عراق مهم و ضروری است و نباید موفقیتی را که به دست آوردیم دست کم گرفت. شکست داعش با کمک ایالات متحده، با کمک ائتلاف بین المللی و با کمک همسایگانمان، یک موفقیت چشمگیر است و نباید آن را دست کم گرفت و باید از آن محفاظت کرد و نباید آن را از بین برد.»
رئیس جمهور عراق سپس در پاسخ به سؤالی در مورد نظرش درباره عقب نشینی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از اقدام نظامی علیه ایران، گفت: «ما خوشحالیم که جنگ دفع شد، این بخش از جهان برای سال های متمادی درگیر چرخه های درگیری بوده و ما به یک جنگ دیگر نیاز نداریم. این مسئله، راهکار نظامی ندارد. مسائل مهمی وجود دارند که بر نظم منطقه ...

سرخط اخبار