چین تصمیم کنگره آمریکا را درباره هنگ کنگ به شدت محکوم کرد

به گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه ، چین روز چهارشنبه "خشم شدید" خود را بعد از رای گیری در مجلس نمایندگان آمریکا درباره حمایت از آزادی های مدنی در هنگ کنگ اعلام کرد.
گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای اعلام کرد "ما از آمریکا می خواهیم فوری از مداخله در امور هنگ کنگ و امور داخلی چین دست بردارد".
مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه قانون حقوق بشر و دموکراسی در هنگ کنگ را تصویب کرد که تهدید لغو وضع اقتصادی ویژه را که واشنگتن به هنگ کنگ اعطا کرده است، به دنبال دارد.
این قانون که باید در سنا به رای گذاشته شود، حفظ این وضع ویژه را به تایید سالانه اوضاع مربوط به رعایت حقوق مدنی از جانب مقامات هنگ کنگ در وزارت امور خارجه آمریکا مشروط می کند. همچنین برای همه مسئولانی که آزادی های بنیادی را در هنگ کنگ نقض کنند تحریم هایی در نظر گرفته شده است.
هنگ کنگ از چهار ماه پیش به صحنه بحران سیاسی بی سابقه از زمان پیوسته به چین در سال ۱۹۹۷ تبدیل شده است. معترضان گاهی با خشونت به کاهش آزادی ها اعتراض دارند و اصلاحات دموکراتیک را خواستارند.
در این شرایط سخنگوی وزارت خارجه چین هشدار داد رای نمایندگان آمریکا منجر به اقدامات شدید از سوی چین خواهد شد، اما به جزئیات اشاره ای نکرد. وی گفت: آمریکا منافع قابل توجهی در هنگ کنگ دارد. اگر این لایحه به طور قطعی تصویب شود نه تنها به منافع چین و روابط چین و آمریکا آسیب وارد می کند بلکه آسیب جدی هم به منافع آمریکا وارد می کند.
گنگ گفت: مسئله کنونی در هنگ کنگ آن طور که آن ها می گویند حقوق بشر و دموکراسی نیست بلکه پایان دادن به خشونت، برقراری نظم و حاکمیت قانون در سریعترین زمان ممکن است.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار