در استان مرکزی با وجود کم آبی های سالهای اخیر، کشت رغفران رونق گرفت و از میان نقاط مختلف زعفران خمین توانست نام و آوازه ای بیابد.

به گزارش خبر گزاری صداوسیما مرکز اراک ؛ فرمان را که به سمت جنوب استان مرکزی هدایت میکنی شهر خمین از دل جاده ای هموار نمایان می شود . سرخی کنار جاده ها بیش از همه چشم نواز است . آفتاب در حال طلوع کردن است عطر دل انگیزی زعفران را از داخل ماشین نیز می توان استنشاق کرد . زنان و مردان زیادی در سطح زمین نشسته و در حال چیدن هستند ؛ این قصه ی قطب تولید زعغران استان مرکزی است .
زعفران گیاهی سنتی با خواص ارزشمند است که از دیرباز به دلیل رنگ و رایحه و مزایای زیادش در ایران و جهان طرفداران زیادی داشته و بسیاری از مناطق کشور به ویژه دامنه های زاگرس و نواحی الوند در زمره رویشگاه های اولیه این گیاه کم آب بر و مفید بوده است .
در استان مرکزی نیز با کم آب های سالهای گذشته ، کشت رغفران رونق گرفت و از میان نقاط مختلف زعفران خمین توانست نام و آوازه ای بیابد و خواهان زیادی به خصوص از میان دلالان نیز یابد.
پرباری در دل کم آبی ها
کیشانی مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان مرکزی می گوید : این گیاه نیازی به آبیاری مستمر و پرحجم ندارد و با بارندگی های پاییز سبز می شود و تنها در شرایط خاص آبیاری محدودی می خواهد و از سوی دیگر به دلیل وزن کم و ارزش افزوده بالا به طلای سرخ شهرت یافته است.
زارعی مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان می افزاید : ۳۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان مرکزی اکنون زیرکشت زعفران است که عرصه های کشت آن نسبت به سال گذشته ۴۰ هکتار بیشتر شده است.
وی می گوید : شهرستان های خمین، دلیجان و خنداب به ترتیب بیشترین سطح زیر کشت این محصول را در استان به خود اختصاص داده و پیش بینی می شود امسال به بیش از هزار کیلوگرم برسد .
90 درصد زعفران جهان از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار