حجم آب سدهای خوزستان به ۱۸ میلیارد مترمکعب رسید

دریافت خبر : دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۹
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پیک سیل در مناطق خوزستان تمام شده و از آن گذر کرده ایم.

آفتاب نیوز :
عیسی کلانتری (رییس سازمان حفاظت محیط زیست) در گفت وگو با ایلنا درباره حجم آبی که پشت سدهای خوزستان ذخیره شده است، گفت: حجم سدهای خوزستان در مجموع حدود ۲۰ میلیارد مترمکعب است که در حال حاضر در حدود ۱۸ میلیارد مترمکعب آب دارد.
وی ادامه داد: این مقدار می تواند برای مصرف سالیانه استان در نظر گرفته شود و با توجه به اینکه سدهای این مناطق عمدتا برقی هستند، آب پشت سد می تواند هم برای تولید برق و هم برای مصارف شرب و کشاورزی استان مورد استفاده قرار بگیرد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این سوال که با توجه به آب شدن برف ها در ارتفاعات مناطق بالادست و ورود این آب ها به سدهای خوزستان و بالا رفتن حجم آب در سدها آیا ممکن است، خطری ساکنان مناطق پایین دست را تهدید کنند و مجبور به تخلیه مناطق مسکونی شوند، تصریح کرد: باید آب سدها تخلیه شود، چراکه بیش از حجم شان دیگر ظرفیتی ندارند و باید از طریق تخلیه آب ورودی و خروجی سدها را تنظیم کنند.
کلانتری با بیان اینکه تقریبا سدها در این مناطق پر شده اند و هر چقدر آب وارد می شود، باید از آن طرف نیز خارج شود، خاطرنشان کرد: پیک سیل در این منطقه تمام شده و ما از آن گذر کرده ایم و بعید می دانم نیاز به تخلیه منازل مسکونی در این مناطق باشد.
وی همچنین درباره خسارت های ناشی از سیل به مناطق حفاظت شده محیط زیست در استان های درگیر سیل در کشور گفت: میزان خسارات ناشی از سیل به محیط زیست و مناطق حفاظت شده کم بوده و اتفاقا این سیلاب ها برای بخشی از محیط زیست نیز مفید بوده است.

[ مشاهده متن کامل حجم آب سدهای خوزستان به ۱۸ میلیارد مترمکعب رسید آفتاب نیوز ]