لزوم فرهنگ سازی اهدای عضو در آذربایجان غربی

ایکنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۲
گروه اجتماعی - مسئول انجمن اهدای عضو ایرانیان آذربایجان غربی بر لزوم فرهنگ سازی در رابطه با اهدای عضو در استان تاکید کرد و گفت: در هر دو ساعت یک بیمار نیازمند به پیوند، جان خود را از دست می دهد.

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، علی تقی زاده، مسئول انجمن اهدای عضو ایرانیان آذربایجان غربی، صبح امروز، ۲۶ اردیبهشت ماه، در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه کارت اهدای عضو به معنای وصیت نامه شرعی و رضایت فرد اهداکننده است، اظهار کرد: داشتن کارت اهدای عضو به این معنی است که یک فرد یا ولی دم، اجازه می دهد تا بافت ها یا اعضای سالم شخص به شخص دیگری برای پیوند اهدا شود که این پیوند می تواند زمانی که فرد زنده است یا پس از مرگ مغزی او انجام پذیرد.
وی با بیان اینکه تاریخچه پیوند اعضا در ایران به پیش از انقلاب برمی گردد، تصریح کرد: پس از انقلاب نیز پیوند اعضا از افراد مرگ مغزی با اخذ مجوز شرعی از امام راحل و مجوز قانونی مصوب مجلس صورت می گرفت.
تقی زاده با بیان اینکه در انسان دو نوع مرگ رخ می دهد، خاطرنشان کرد: یکی مرگ با ایست قلبی که قلب بلافاصله می میرد و دیگری مرگ مغزی که در آن قلب تا ۴ دقیقه زنده است و می توان با دستگاه هایی قلب را به صورت موقت زنده نگه داشت.
وی افزود: در افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند، اعضای دیگر مانند قلب برای مدتی به کار خود ادامه می دهد و نزدیکان بیمار با مشاهده ظاهر او تصور می کنند که فرد امید زیادی برای احیا و زندگی دوباره دارد و به همین دلیل از رضایت برای اهدای عضو فرد دچار مرگ مغزی شده خودداری می کنند و در نتیجه اهدای عضو فرهنگ سازی نمی شود.
مسئول انجمن اهدای عضو ایرانیان آذربایجان غربی با اشاره به اینکه باید در زمینه اهدای عضو بیشتر اطلاع رسانی شود تا مردم آگاه شوند و فرهنگ سازی انجام گیرد، بیان کرد: ندانستن معنی و مفهوم مرگ مغزی انسان، اصلی ترین مشکل فرهنگی در ارتباط با ثبت نام و رضایت ...