مرزی که کرونا حریف تعطیل کردنش نشد

لوگوی برنا نیوز برنا نیوز . پنج شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ساعت ۱۳:۲۷
بازارچه مرزی ماهیرود، با شیوع کرونا بر خلاف تمام بازارچه های مرزی کشور، شاهد رونق روابط اقتصادی بین دو کشور ایران و افغانستان بود.

به گزارش برنا خراسان جنوبی، کرونا که پا به ایران و کشور های همسایه اش گذاشت تمامی بازارچه های مرزی برای کاهش تردد انسانی، تعطیل و تبادل کالا متوقف شد.
اما در این بین تنها بازارچه ای که در کشور، کرونا نتوانست آن را به تعطیلی بکشاند و تجار خارجی همچنان تمایل به فعالیت در آن داشتند، بازارچه ی ماهیرود در شهرستان سربیشه خراسان جنوبی بود.
با بسته شدن تمامی بازارچه های مرزی کشور، سیل کالا های صادراتی ایران و بار های ترانزیتی کشور هایی همچون اندونزی، ترکیه و چین به سوی بازارچه ماهیرود در همسایگی استان فراه افغانستان سرازیر شد و ماهیرود را به تنها فرصت صادراتی ایران در شیوع کرونا، تبدیل کرد.
سیل تردد ها تا آنجا افزایش یافت که بر اساس آمار اعلام شده، اکنون روزانه ۱۴۰۰کامیون ایرانی، افغانی و ترانزیت در بازارچه ماهیرود تردد و بار های صادراتی و ترانزیتی را جابجا می کنند.
افزایش بیش از ۵۰درصدی صادرات از ماهیرود خراسان جنوبی
سرپرست اداره کل گمرکات خراسان جنوبی گفت: در ۹ماه گذشته یک میلیون و ۶۵هزار و ۸۷۳تُن کالا به ارزش ۸۰میلیون و ۱۲۲هزار و ۸۱۹دلار شامل کالا های تولیدی خراسان جنوبی و سایر استان های کشور از گمرک و بازارچه ماهیرود به افغاستان صادر شد که از لحاظ ارزشی بیش از ۵۰درصد و از لحاظ وزنی حدود ۴۰درصد افزایش داشت.
رحیمی زاده افزود: این اقلام صادراتی شامل صیفی جات، سیمان، روغن سوخت تقطیری، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک های مستعمل رنگ بر، هیدروکربن سبک، کاشی و سرامیک، گازوئیل، نخود آبگوشتی، نمک، تخم مرغ خوراکی، شیشه، سیمان، خوراک آماده طیور و ایزوگام است.
ترانزیت کالا های ۷کشور خارجی به افغانستان از ماهیرود
رحیمی زاده گفت: علاوه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار