آمریکا بایست به حق حاکمیت نفتی و گازی لبنان احترام بگذارد

واحد مرکزی خبر چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۱
عون: ترسیم خطوط مرزهای جنوبی با فلسطین اشغالی، ثبات را در طول مرزها حفظ می کند، امری که در قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل به آن تصریح شده است.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از بیروت؛ «میشل عون» رئیس جمهور و «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان امروز چهارشنبه در دیدارهای جداگانه ای با «دیوید ساترفیلد» معاون وزیر امور خارجه آمریکا، ضمن تاکید بر حفظ حاکمیت لبنان، از آمریکا خواستند به حق نفتی و گازی کشورشان احترام بگذارد.
ساترفیلد امروز در کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» به دیدار ژنرال عون رئیس جمهوری لبنان رفت و با وی گفت و گو کرد.
عون در این دیدار با تاکید بر حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی لبنان گفت ترسیم خطوط مرزهای جنوبی با فلسطین اشغالی، ثبات را در طول مرزها حفظ می کند، امری که در قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل متحد به آن تصریح شده است.
رئیس جمهور لبنان از آمریکا خواست تا در تحقق این هدف سهیم شود و به مرزهای زمینی و دریایی کشورش و همچنین حق کشف و استخراج نفت و گاز لبنان در منطقه اقتصادی دریای مدیترانه احترام بگذارد.
اشاره میشل عون به جانبداری واشنگتن از تل آویو در مساله ترسیم خطوط مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی بود.
از زمستان سال 1396 که اشتهای سیری ناپذیر اسرائیلی ها، ساخت دیوار بلند بتونی در مرزهای جنوب لبنان و نقاط مورد اختلاف مرزی را به همراه داشت، مقام های لبنانی بارها بر ضرورت نهایی شدن ترسیم خطوط مرزی بین المللی با رژیم صهیونیستی تاکید کردند.
علاوه بر اختلاف در 13 نقطه در مرزهای زمینی، رژیم صهیونیستی چشم طمعی به بلوک شماره 9 منابع نفت و گاز لبنان در دریای مدیترانه دوخته است و آمریکایی ها نیز به دنبال طرحی بودند تا مرزهای بین لبنان و فلسطین اشغالی به گونه ای باشد که سهم صهیونیست ها از منابع نفت و گاز بیشتر شود. از این رو ساترفیلد بارها و ...