نشانه های آندومتریوز را بشناسید

آفتاب نیوز شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۷
اندومتریوز یک بیماری زنانه است که طبق آمارهای جهانی، میزان شیوع آن در سنین باروری حدود ۶ تا ۱۰ درصد است و با توجه به مطالعات مختلف، تخمین زده می شود که در جمعیت زنان ایرانی که در سنین باروری قرار دارند، حدود ۲ میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند.

آفتاب نیوز :
دکتر عاطفه گرگین_فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، درباره این بیماری گفت: اندومتریوز حضور بافت لایه داخلی رحم یا همان اندومتر در نقاط دیگر بدن است. در واقع وقتی سلول های اندومتر رحم در نقاط دیگر بدن یافت می شوند، تشخیص آندومتریوز مطرح می شود. در این بیماری، هم زمان با سیکل های قاعدگی، این بافت ها در دیگر نقاط بدن شروع به خونریزی می کنند و باعث ایجاد درد، ضایعات عمقی و چسبندگی می شوند. این بیماری می تواند اغلب نقاط بدن، به ویژه حفره شکم و لگن را (به جز طحال) درگیر کند و ممکن است در هر مقطع زمانی، از زمان بلوغ تا زمان یائسگی، بروز پیدا کند.
وی احتمال درگیر شدن دستگاه گوارش و دستگاه ادراری با این بیماری را بیشتر از دیگر نقاط بدن دانست و گفت: به دلیل نزدیکی این اندام ها به کانون های اندومتریوز، احتمال ابتلای دستگاه گوارش، بویژه روده و نیز مثانه و مجاری ادرای، بیشتر از دیگر نقاط است. احتمال شیوع اندومتریوز در دستگاه گوارش حدود ۱/۲ درصد و احتمال شیوع آن در دستگاه ادراری حدود ۱۲ تا ۳۷ درصد گزارش شده است.
این متخصص زنان در ادامه درباره علت بروز این بیماری، گفت: نظریه های مختلفی درباره چگونگی بروز این بیماری مطرح شده است، اما هیچ کدام هنوز قطعیت نیافته اند. از جمله نظریه های مطرح در این خصوص، نظریه برگشت خون قاعدگی از طریق لوله های رحمی به داخل لگن و لانه گزینی سلول های اندومتر در بافت های مختلف شکم و لگن است. در نظریه دیگری احتمال تغییر و تبدیل سلول های لگن به سلول های آندومتر به عنوان علت بروز اندومتریوز مطرح شده است. اما همان طور که گفته شد، مطالعات مختلف نتوانسته اند علت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار