کرمان- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: ۹۵۰۰ بیمار مبتلا به دیابت در رفسنجان و انار تحت کنترل و درمان هستند.

احمد جمالیزاده شامگاه چهارشنبه در نشست خبری هفته دیابت در رفسنجان بیان کرد: اطلاع رسانی و ارائه راهکارها به مردم جهت کاهش این بیماری و پیشگیری از دیابت موثر است.
وی با اشاره به اینکه دیابت بیماری بدون سر و صدا است و علائم ابتدایی آن شدید نیست که فرد بلافاصله به مرکز درمانی مراجعه کند افزود: این بیماری مزمن است و اثراتی را در بدن به جای می گذارد که عمده دستگاه ها و نواحی بدن درگیر این بیماری می شوند.
جمالیزاده از عوارض بیماری دیابت را سکته های قلبی و مغزی، مشکلات چشمی، اعصاب و زخم هایی که در اندام ها ایجاد می شود و نارسایی کلیه برشمرد و افزود: سال های قبل آمار شیوع این بیماری در دنیا و به ویژه در ایران رو به افزایش است.
وی به اهمیت بحث دیابت پرداخت و گفت: ۴۲۵ میلیون نفر در دنیا از ۲۰ تا ۷۹ ساله مبتلا به دیابت هستند و تا سال ۲۰۵۰ بالغ بر ۵۰۰ میلیون نفر از مردم دنیا مبتلا به این می شوند.
وی با اشاره به اینکه ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال ایران دیابت دارند که حداقل ۲۵ درصد این افراد از این بیماری خود اطلاع ندارند گفت: طبق مطالعات کوهورتی ۱۰ هزار نفر جمعیت بین ۳۵ تا ۷۰ سال رفسنجان و حومه را بررسی کردیم که از این تعداد ۱۹.۴ درصد از بیماری دیابت خود اطلاع داشتند ضمن اینکه از این تعداد ۱۱ درصد در مرز مبتلا شدن به این بیماری هستند.
وی با اشاره به اینکه ۱۶۰ هزار نفر از جمعیت رفسنجان و انار بالای ۳۰ سال هستند که در رابطه با دیابت در حال بررسی و شناسایی هستند اظهار داشت: از این تعداد ۹۶ هزار و ۷۰۰ نفر در رابطه با دیابت بررسی شدند که ۷ هزار نفر دچار بیماری دیابت بودند که از بیماری خود اطلاع داشتند و ۲ هزار و ۳۰۰ نفر هم جدید مبتلا به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار