ترامپ در مشت قاتل سریالی توافق های کنترل تسلیحات

واحد مرکزی خبر دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۵
ادامه این روند از سوی واشنگتن ثبات و امنیت جهانی را در معرض مخاطره جدی قرار خواهد داد

سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ، مقاله ای تحلیلی در خصوص در پیش گرفتن ، رویکرد بی اعتنایی و خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا از پیمان های بین المللی از جمله پیمان های تسلیحاتی را تقدیم می کند.
مقدمه
ترامپ که از ژانویه 2017 به قدرت رسیده ، برای رفع اتهامات از خود در زمینه حمایت روسیه از وی در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا و نیز تحقق اهدافش در تقویت توانمندی های هسته ای آمریکا و تضعیف زرادخانه هسته ای روسیه ، سیاست اتهام زنی به روسیه در باره نقض دو پیمان بسیار مهم هسته ای یعنی پیمان نیروهای هسته ای میانبرد و پیمان استارت جدید را در پیش گرفته است.در این راستا آمریکا از 13 بهمن 1397(2 فوریه 2019) اجرای پیمان نیروهای هسته ای میانبرد(آی ان اف) را به تعلیق در آورده است. بهانه آمریکا، نقض مفاد این پیمان بوسیله روسیه با عملیاتی کردن یک موشک کروز جدید بوده است.دولت ترامپ ،بهانه جویی در باره پیمان استارت جدید (پیمان کاهش تسلیحات هسته ای استراتژیک ) را نیز آغاز کرده تا در نهایت ازتمدید این پیمان راهبردی در سال 2021 خودداری کند . طبیعتا ادامه این روند از سوی واشنگتن نه فقط باعث گسترش تسلیحات ممنوعه طبق این پیمان ها و در نتیجه بروز مسابقه تسلیحاتی جدیدی در سطح بین المللی خواهد شد ، بلکه ثبات و امنیت جهانی را در معرض مخاطره جدی قرار خواهد داد.
شروط جدید
"مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه 22 فروردین 1398(11 آوریل 2019) برای مذاکره با روسیه درباره تمدید پیمان "استارت "درخواست های جدید وشروط غیرقابل اجرایی مطرح کرده که سرنوشت این توافقنامه مهم راهبردی را در معرض خطر قرار داده است. پمپئو از مسکو ...