جزئیات تازه از پالایش حساب های بانکی با هدف مبارزه با پولشویی

مشرق نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱:۴۶
مدیرکل مبارزه با پولشویی و مبارزه با فرار مالیاتی گفت: سامانه ای برای اعتبار سنجی حسابهای بانکی به منظور مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی راه اندازی شد.

به گزارش مشرق ، هادی خانی با بیان اینکه، هفت میلیون دستگاه کارتخوان در کشور توزیع شده که باید نوع کاربرد و استفاده کننده از آنها مشخص شود، گفت: متاسفانه برخی فعالان اقتصادی به نام افرادی که از معافیت مالیاتی برخوردارند اقدام به دریافت کارتخوان می کنند یا این کارتخوان ها به نام منشی، کارمند و یا افراد غیر است که در این جا بحث فرار مالیاتی مطرح می شود.
بیشتر بخوانید:
وی گفت: بر اساس ماده ۹ اصلاحیه آئین نامه اجرایی تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم (مصوب سال ۹۴) بانک مرکزی مکلف است با همکاری سازمان امور مالیاتی در مدت یکسال، پایانه های کارتخوان و ابزارهای اینترنتی پرداخت را ساماندهی کند و همه دستگاه های کارتخوان در کشور باید یک شناسه یکتا دریافت کنند.
خانی تاکید کرد، با توجه زمان تصویب این آیین نامه در اسفند ماه سال ۹۷ با تعامل خوبی که با بانک مرکزی شکل گرفته این کار تا پایان سال عملیاتی خواهد شد. بر این اساس از تاریخ ارائه شناسه های یکتا هر دستگاهی که فاقد این شناسه ها باشد باید غیر فعال شود.
کارتخوانهای موجود در کشور با تعداد مودیان مالیاتی همخوان نیست
این مدیر کل سازمان مالیاتی با بیان اینکه ۴.۳ میلیون مودی سازمان مالیاتی در کشور وجود دارد، گفت: اما برای هیچ کدام از ۷ میلیون کارت خوان موجود شناسه وجود ندارد و قرار است با کمک بانک مرکزی این فرایند تکمیل شود.
تشریح فرایند سواستفاده از حسابهای اجاره ای
وی گفت: با ارائه شناسه به دستگاههای پوز مشخص می شود که این دستگاهها به صورت اجاره ای کار نمی کند و دستگاه پوز به نام منشی و یا کارمندی که فعال اقتصادی نیست غیر فعال خواهد شد.
خانی ادامه داد، از حسابهای ...

سرخط اخبار